Premier Morawiecki w "geście pojednania" przeprasza Polaków.

Opozycje niezwykle często w krytyce wobec obecnych rządów, w tym przede wszystkim Mateusza Morawieckiego odwołuje się do – już słynnych – słów premiera z ubiegłego lata. Równie często Mateusz Morawiecki słyszał, że ma przeprosić Polaków za te – nazwijmy delikatnie – nieścisłość.

Temat ten powracał wielokrotnie. Ostatnio również był on poruszony podczas jednej z konferencji prasowych. Wówczas to Borys Budka mówił otwarcie o żądaniu przeprosin Polaków za te słowa.

Przypomnijmy, że był to czas przedwyborczy, kiedy to politycy usilnie namawiali społeczeństwo do udania się na wybory. Argumentem na wszelkie obawy ludzi był fakt, iż „wirusy latem są słabsze”, a wygrana z pandemią jest już bliska. Niedługo później premier Morawiecki mówił już wprost o wygranej z koronawirusem. Czas zweryfikował te słowa. Polacy zwłaszcza w sieci bardzo często przywoływali je przywoływali, nie szczędząc przy tym i obszernych komentarzy.

A dokładnie mowa tu o właśnie tym przemówieniu:

[irp]

Mateusz Morawiecki przeprasza Polaków?

Mateusz Morawiecki dosłownie na dniach opublikował w sieci nagranie, w którym zwraca się do Polaków. Między życzeniami z okazji świąt wielkanocnych, a apelem o rozsądek względem obostrzeń znalazły się tak wyczekiwane przez opozycję przeprosiny.

Same przeprosiny były dość zdawkowe, zaś premier mocno wybiórczo potraktował ich powód, zwłaszcza, że zdecydowanie wziął sobie do serca termin odpowiedzialności zbiorowej. Według premiera jednak ma być to gest pojednania, który pozwoli przetrwać Polakom kolejne tygodnie.

„Ale odpowiedzialność ponosimy również za te decyzje, które okazały się błędne. Przez ten rok wielokrotnie, jako Polacy, daliśmy sobie powody do dumy. Każdy, nawet najmniejszy gest solidarności to dobro, które do nas wróci”.

„Żałuję, że postawy odpowiedzialności czasami zabrakło nam, jako politykom. Nie mogę cofnąć czasu, ale sam też bym dziś pewne kwestie opisywał inaczej. Dlatego dziś za te momenty chcę Państwa przeprosić z nadzieją, że ten gest pojednania będzie nam towarzyszył w nadchodzących, trudnych tygodniach”.

[irp]

Zobacz również: