Ukraina

Wstrząsająca informacja dotarła z jednej ze szkół podstawowych. Szaleniec otworzył ogień do ludzi, którzy znajdowali się na terenie placówki. Nie żyje ponad 20 osób, w tym aż 19 dzieci.

Porażające kulisy tragedii

„We wtorkowej strzelaninie w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie zginęły 22 osoby, w tym 19 dzieci” – przekazała policja stanu Teksas. Niestety nieoficjalnie funkcjonariusze federalnych organów przyznali, że ofiar śmiertelnych może być znacznie więcej. W tej chwili brak informacji na temat wieku, w jakim były zabite przez szaleńca dzieci.

Sprawcą masakry w szkole podstawowej jest wg mediów 18-letni Salvador Romas, członek lokalnej społeczności latynoskiej. Póki co nie ustalono z jakiego powodu zaczął strzelać do ludzi. Natomiast wiadomo, że przed budynkiem szkoły porzucił swój samochód. Następnie wszedł na teren placówki z pistoletem oraz prawdopodobnie z karabinem. Następnie otworzył ogień.

Napastnik został zastrzelony przez agenta straży granicznej, który wbiegł do szkoły, gdy usłyszał strzały. Dodajmy, iż funkcjonariusz podczas wymiany ognia został ranny. Na szczęście opuścił budynek o własnych siłach i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Według wstępnych ustaleń śledczych, 18-letni zabójca zakupił dwa karabiny na swoje 18. urodziny. Szef miejscowej policji Pete Arredondo podał, że szaleniec działał sam. Poza tym, dziennikarze ujawnili, iż przed dokonaniem masakry w szkole podstawowej Salvador Romas zabił swoją babcię.

Głos w sprawie masakry zabrał prezydent USA

Do tragicznego wydarzenia odniósł się prezydent USA. Joe Biden nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na Białym Domu i innych budynkach administracji państwowej „jako wyraz uczczenia ofiar” strzelaniny w Teksasie. „Flagi będą opuszczone aż do zachodu słońca 28 maja” – zaznaczył amerykański przywódca.

Joe Biden wyraził ogromny smutek w specjalnym wystąpieniu zaraz po powrocie z pięciodniowej wizyty w Azji. „Niech Bóg błogosławi utratę niewinnego życia w tym smutnym dniu. Niech Pan będzie blisko złamanych serc i niech ratuje tych, którzy boleją, bo będą bardzo potrzebować” – podkreślił.

Warto dodać, iż w Robb Elementary School w mieście Uvalde, gdzie doszło do strzelaniny, uczy się prawie 600 uczniów w klasach 2-4. Tak jak już wspomnieliśmy, miejscowe władze nie podały, w jakim wieku były zabite dzieci. Natomiast wiadomo, że za tydzień miały one rozpocząć wakacyjną przerwę.

Z kolei samo miasto Uvalde zamieszkuje około 16 tys. osób. Mieści się w nim siedziba rządu hrabstwa Uvalde. Miejscowość jest położona około 120 kilometrów od granicy z Meksykiem.

źródło: onet.pl

Zobacz również: