nie żyje

Dzisiaj światło dzienne ujrzała smutna wiadomość. Nie żyje ukraińska gwiazda sportu. Mowa o Oleksiju Janinie, który był mistrzem Ukrainy w kickboxingu i mistrzem świata w boksie tajskim. Sportowiec zginął z rąk rosyjskich żołnierzy w trakcie obrony Mariupola.

Kolejny sportowiec stracił życie w obronie suwerenności Ukrainy

Informację o śmierci Oleksija Janina podało we wtorek rano ukraińskie Ministerstwo Młodzieży i Sportu. Sportowiec zginął w trakcie walk o Mariupol w nocy z 6 na 7 kwietnia.

Warto odnotować, iż zabity przez wroga mężczyzna był związany ze sportem od dziecka. W wieku 9 lat rozpoczął treningi bokserskie. Natomiast od 21. roku życia uprawiał boks tajski. Właśnie w tej dyscyplinie Oleksij zdobył tytuł mistrza Ukrainy w kickboxingu i mistrza świata w Muay Thai.

Następnie utalentowany sportowiec dobrowolnie dołączył do Sił Zbrojnych Ukrainy. Było to w 2014 roku. Wówczas, jak dobrze pamiętamy, Rosja zajęła Krym i rozpoczęła konflikt zbrojny w Donbasie.

Po aneksji Krymu przez Rosjan, Oleksij Janin podpisał kontrakt z wojskiem. Mężczyzna zdecydował się zostać członkiem, znanego dziś na całym świecie, pułku Azow. Po rosyjskim ataku na Ukrainę sportowiec został wysłany razem z innymi wojskowymi na front.

Bokser dzielnie bronił suwerenności swojej ojczyzny. Niestety na początku kwietnia został zabity przez wroga. Sportowiec pozostawił żonę Tamarę i syna Nazarija. Wdowa po Janinie zdobyła się na poruszające wyznanie.

„Napisał do mnie gdzieś 3 kwietnia: „Próbuję przeżyć. Wszystko, czego chcę, to przeżyć i wrócić do ciebie”. Teraz rozumiem, że już wiedział, że nie opuści Mariupola żywy. Po prostu nie chciał mi powiedzieć” – przyznała kobieta.

Na koniec warto dodać, iż to nie pierwszy utalentowany ukraiński sportowiec, który zginął w walce z rosyjskim okupantem. We wtorek media podały także wiadomość o śmierci 30-letniego Olega Prudky. Mężczyzna był dwukrotnym mistrzem Ukrainy w boksie w kategorii wagowej do 60 kg. Natomiast 8 maja na froncie zginął mistrz Kijowa w boksie, Artem Mosza.

źródło: o2.pl

Zobacz również: