obostrzenia

Nieco opóźniona konferencja rozpoczęła się od przemówienia premiera Morawieckiego. Mowa o największym naporze koronawirusa od 13 miesięcy. Co więc ustalił rząd ws. nowych obostrzeń?

„Dobrą wiadomością jest fakt, że po zaszczepieniu służby zdrowia, rzadko dochodzi do ciężkich przypadków zakażeń” – stwierdził premier Morawiecki. Przypomnijmy, że do tej pory zaszczepiono ponad 5mln Polaków. Nie zmienia to jednak faktu, że szpitale wciąż pozostają przepełnione. Rząd wprowadza kolejne kolejne obostrzenia.

„Trzeba opanować nową falę. Te działania są konieczne, aby za 3 tygodnie zobaczyć efekty.” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

[irp]

Nowe obostrzenia: co ustalił rząd?

Adam Niedzielski twierdzi, że powinniśmy się spodziewać kolejnego dużego obłożenia na szpitale. „Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesień”. Ponadto minister zdrowia dodaje również – na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego, w którym jako pierwszym wprowadzono obostrzenia w czasie 3. fali – że obostrzenia zafunkcjonowały spadkiem zakażeń.

Od najbliższej soboty, tj. 27.03 będą obowiązywać nowe obostrzenia. Planowo mają one potrwać przez 2 tygodnie do 9.04. Potwierdziły się wszystkie doniesienia medialne ostatnich dni. Reżim sanitarny zaostrzony.

  1. Handel – wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane decyzją rządu zamknięto. Sklepy w galeriach wciąż też pozostają zamknięte. Hurtowanie i składy budowlane pozostają otwarte do 2000m2 powierzchni. W placówkach handlowych wprowadzona zostaje zasada 1 os. na 20m2 (klepy pow. 100 m2)
  2. Kościoły od 27 marca obowiązek – 1 os/20 m2, pozostaje odstęp 1,5 metra oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa
  3. Zamknięte też zostają wszystkie salony kosmetyczne i urodowe
  4. Żłobki i przedszkola zamknięte od 27.03 do 9.04, wyjątek jednak stanowią placówki mające pod opieką dzieci służb medycznych i porządkowych
  5. Sport – działalność obiektów sportowych ograniczona, za wyjątkiem treningów dedykowanym zawodowcom

[irp]

Zobacz również: