Nowy kandydat na fotel burmistrza Nowego Jorku z polskimi korzeniami. Źródło: New York Post

Jako donosi korespondent Andrzej Dobrowolski kandydat polskiego pochodzenia wystartuje w tegorocznych wyborach na burmistrza miasta Nowy Jork. Curtis Sliwa założył w 1979 roku ugrupowanie Guardian Angels.

Curtis Sliwa to konserwatywny komentator radiowy oraz założyciel organizacji non-profit działającej na rzecz zapobiegania przestępczości bez broni.W 2009 roku pełnił on funkcję marszałka Parady Pułaskiego – polskiego bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, która odbywa się co roku od 1936 roku.

Sliwa jest republikaninem. Kandydat polskiego pochodzenia w poniedziałek ogłosił swoją kandydaturę na burmistrza Nowego Jorku. Podczas swojego wystąpienia krytykował on m.in. rząd dotychczasowego burmistrza miasta Billa de Blasio, który – co ciekawe – reprezentuje tę samą partię. Zarzucił mu politykę wiodącą do „przestępczości, która całkowicie wymknęła się spod kontroli”. Słowa krytyki sięgnęły również gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo z partii demokratycznej, który jest oskarżany o molestowanie.

„Nie mogę dłużej pozostawać w cieniu tych dwóch kretynów, którzy razem doprowadzili Nowy Jork do tego, że jako największe miasto Ameryki najwolniej dochodzi do siebie w następstwie pandemii” – mówił Sliwa swoim zwolennikom przed halą sportowo-widowiskową Madison Square Garden podczas poniedziałkowego wystąpienia.

Sliwa ma dość spore poparcie w tym momencie. Jego kampania wyborcza ma przebiegać pod hasłem „Ratuj nasze miasto”. Zaś najważniejszymi punktami programu republikanina ma być ograniczenie przestępczości w Nowym Jorku, także odwołanie cięć budżetowych miejscowej policji oraz skupienie się na osłabionych biznesach miasta w czasie pandemii.

[irp]

Curtis Sliwa ma polskiego korzenie?

Tak tegoroczny kandydat na urząd burmistrza miasta ma polskie korzenie. A dokładnie ma pochodzenie polsko-włoskie. Curtis Sliwa, a w zasadzie Curtis Śliwa urodził się w katolickiej rodzinie pochodzenia polskiego i włoskiego w Canarsie na Brooklynie.

Dużo więcej informacji na temat pochodzenie Śliwy w sieci nie ma. Nawet zagraniczne media mają raczej ograniczone informacje w tym temacie. Jednak jak widzimy polskie pochodzenie jest widocznie w działalności aktywisty.

źródło: wikipedia.org, wnp.pl (PAP)

[irp]

[irp]

Zobacz również: