Teoria Andrzeja Dudy obalona?

Teoria prezydenta Dudy posypała się już dość dawno. Wirtualna Polska w swoim ostatnim artykule wytknęła prezydentowi RP błąd, który tak naprawdę wyszedł po 6 latach. A mowa tu m.in. o rosnących w Polsce cenach. Andrzej Duda dał pole do dyskusji.

Dziennikarz Wirtualnej Polski powrócił do słynnych zakupów Andrzeja Dudy sprzed lat, które miałby być wówczas swego rodzaju eksperymentem. Prezydent RP miał wtedy udowodnić jak potencjalne wprowadzenie w Polsce euro zamiast złotówki wpłynęłoby na ceny.

A był to dokładnie 27 marca 2015 roku. Ówczesny jeszcze kandydat PiS na fotel prezydenta RP Andrzej Duda wybrał się na zakupy do sieci Biedronka. Za „podstawowe”  zakupy zapłacił on wówczas nieco ponad 37 złotych.

Niewiele później wybrał się na podobne zakupy z Beatą Szydło po stronie słowackiej, gdzie obowiązuje strefa euro. W sklepie w miejscowości Skalite zapłacili za podobne zakupy ponad 13 euro, co dawało według wtedy obowiązującego kursu około 54 złote.

Po latach eksperyment Andrzeja Dudy okazał się jednak spalony. Prezydent wybrał się niedawno na zakupy do tej samej sieci „Biedronka” i – jak donosi WP – zapłacił 32% więcej niż kilka lat temu.

[irp]

Andrzej Duda obalił własną teorię sprzed lat?

Wychodzi na to, że tak. Śledząc wydarzenia ostatnich lat w Polsce wiemy, że na ich przestrzeni za rządów Prawa i Sprawiedliwości dość mocno wzrosła najniższa krajowa w kraju. Dodatkowo świetnie zadomowił się u nas sztandarowy programu PiS 500+. Świadczeń coraz więcej, ale dziurę trzeba było czymś załatać. Pojawiło się więcej podatków, a ceny wzrosły. I koło się zamknęło.

Andrzej Duda na dniach zrobił – jak wspomnieliśmy – zakupy w tej samej sieci sklepów co 6 lat temu. Tym mocno zainteresowały się media, w tym m.in. WP. Prezydent zrobił znów „podstawowe” zakupy i zapłacił za nie niemal 49 złotych, czyli niewiele mniej niż wyniosła go spożywka kilka lat temu na Słowacji. Duda zapewne nieświadomie dał polskich mediom duże pole do dyskusji, niekoniecznie nawet na temat wejście Polski do strefy euro.

A oto porównanie obu paragonów z zakupów prezydenta, które udostępnił portal Wirtualna Polska.

Porównanie paragonów z Biedronki po 6 latach. (money.pl, Krzysztof Janoś), źródło: WP.pl

[irp]

Zobacz również: