emeryci

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił się nie tyle ciekawymi spostrzeżeniami, co konkretnymi informacjami na temat wysokości emerytur w Polsce. Dzięki temu wiemy, ile wynosi najniższa emerytura w naszym kraju oraz na jakie świadczenie może liczyć rekordzista. Wszystkie informacje przekazała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

ZUS informuje o wysokości emerytur w Polsce

O ile najwyższa emerytura w Polsce nikogo nie zaskakuje. Choć kwota robi rzeczywiście gigantyczne wrażenie, to jednak powtarza się o niej od jakiegoś czasu. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku najniższej emerytury. Aż trudno uwierzyć, że takie świadczenie może być wypłacane w Polsce. Zwłaszcza, że jak podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska więcej niż emerytura kosztuje obsługa tego emeryta.

Zacznijmy od najbogatszego emeryta w Polsce. Jak informuje portal Pikio, który przyjrzał się informacjom przekazanym przez ZUS, kwota najwyższego świadczenia w Polsce wynosi prawie… 34 tysiące złotych. Tyle też wpływa na konto najbogatszego emeryta co miesiąc.

Na przeciwnym biegunie znajduje się najbiedniejszy emeryt. „Za styczeń 2021 r. najniższa emerytura wyniosła 3 grosze. To był więc efekt jednej, incydentalnie zapłaconej składki. A koszt obsługi takiego konta wynosi 150 zł, a 7,5 zł kosztuje nas przelew. W przyszłym roku koszt przelewu wyniesie 10 zł.” – przyznała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Zdaniem Uścińskiej system emerytalny wymaga reformy. Choć powyższa kwota to tzw. świadczenie incydentalne, to jednak emerytur, które wynoszą mniej, niż minimalne świadczenie jest zdecydowanie więcej. „To jest rozwiązanie błędne, aby jedna składka otwierała prawo do emerytury, jeśli osiągnie się odpowiedni wiek. Powinno się ustanowić pewien staż pracy, tak jak to jest w krajach UE. Może to być 5, 10, czy 15 lat, bądź powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego.” – przyznała wprost prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

źródło: Pikio

  1. Skakał z Adamem Małyszem. Nie uwierzysz, jak wygląda dziś. Poruszające zdjęcie
  2. Maleńka dziewczynka w śpiączce. Była katowana. MOPS nie reagował na piekło, które przechodziła?
  3. Wybuch w karetce pogotowia. Zginęło 6 osób, w tym ciężarna kobieta

Zobacz również: