koronawirus depresja dzieci
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Podczas gdy niemal wszyscy przyglądamy się aktualizacji słupków zachorowań na koronawirusa czy rozważamy na temat obostrzeń, wprowadzanych przez Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego, okazuje się, że kolejny poważny problem dzieje się za naszymi plecami. Dotyczy głównie dzieci oraz nastolatków. 

Zwróćcie uwagę na dzieci i nastolatków!

Pandemia koronawirusa dotyka każdego. O przetrwanie walczą przedsiębiorcy, o życie i zdrowie ludzie starsi, ale wbrew pozorom, z największym problemem w 2021 roku mogą, a jak wynika z badań, już zmagają się dzieci oraz nastolatkowie.

„Nie ulega wątpliwości, że już w tej chwili mamy do czynienia ze zjawiskiem wyraźnego pogorszenia się ludzkich nastrojów. W 2020 roku znacznie spadł optymizm i wzrosło zniechęcenie, znużenie, bezradność.” – informuje socjolog Tomasz Żukowski na antenie Polskiego Radia.

Taka wypowiedź to pokłosie badania, które przeprowadzono na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. „Zbadano ponad 100 nastolatków. Okazuje się, że aż 44 proc. ma objawy depresyjne, czyli spełnia kryteria łagodnego epizodu depresji.” – informuje portal niezalezna.pl

Socjolog Żukowski ostrzega, że obecna sytuacja może nie tylko zagrażać zdrowiu psychicznemu, a co za tym idzie życiu nastolatków i dzieci, ale także na trwałe zmienić ich pokolenie. „Teoretycznie młodzi lepiej poruszają się w świecie wirtualnym jednak z drugiej strony brak kontaktu z rówieśnikami czy edukacja domowa, spowodowały że znaleźli się w stanie szczególnego stresu. Sytuacja ta może spowodować, że to właśnie młodzi ludzie mogą się trwale zmienić. Bardziej niż inne pokolenia.” – przyznał.

Jak widać, w tle liczenia nowych przypadków zakażenia czy oczekiwania na obostrzenia, dzieją się rzeczy, na które często nie zwracamy uwagi. A depresja potrafi być śmiertelnie niebezpieczna. Dlatego też zwróćmy uwagę na naszych najbliższych, nie tylko dzieci i nastolatków, ale także osoby starsze. Czas pandemii może być, a na pewno jest niezwykle ciężkim czasem dla każdego z nas. Nie każdy jednak potrafi sobie odpowiednio z tym poradzić. Pomocna potrafi być nawet zwykła rozmowa.

źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

  1. Ceny za gaz drastycznie w górę? „Ceny mogą wystartować jak odrzutowiec”
  2. Epidemiolog nie ma wątpliwości. Wskazuje na 2022 rok, nie są to dobre informacje
  3. Dziecko szło poboczem S3. Tuż przy nim jechało BMW. Nagranie trafiło do sieci

Zobacz również: