Zaczęło się w dwa lata temu w odwecie na instalację w płockim kościele, środowiska LGBT odpowiedziały wymowną grafiką z wizerunkiem Matki Boskiej. Dziś znany jest już wyrok sądu w sprawie autorek grafiki zatytułowanej: „Tęczowa Matka Boska”.

Aktywiści z Płocka postanowili odpowiedzieć na taką instalację. Trzy aktywistki zaprojektowały grafikę z Wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, której aureola nad głową przyjęła barwy tęczy. Plakaty i naklejki z projektem porozwieszano w Płocku, w głównej mierze w okolicy wspomnianego kościoła.

Co więcej szybko stało się to popularne na całą Polskę przyjmując oficjalną nazwę: „Tęczowa Matka Boska”. Przede wszystkim stała się również znamiennym symbolem internetowej twórczości społeczności LGBT. W skrócie: jeszcze długo nie zniknie z pamięci internatów.

[irp]

Tęczowa Matka Boska uniewinniona

W lipcu ubiegłego roku pojawił się akt oskarżenia wobec 3 aktywistek z Płocka. Zawierał on informację o naruszeniu prawa mówiącego o naruszeniu uczuciach religijnych. W styczniu 2021 ruszył już proces, zaś dziś 2. marca wiemy już, że sąd orzekł o niewinności kobiet.

„Zdaniem sądu nie doszło do wypełnienia znamion przestępstwa, bo aktywistki nie kierowały się chęcią obrażenia czyichkolwiek uczuć religijnych, czy znieważenia wizerunku Matki Boskiej” – relacjonuje dziennikarz portalu onet.pl. „Jak uzasadniała sędzia, chciały one sprowokować i zwrócić uwagę na problem homofobicznych treści, które były częścią instalacji w kościele” – dodaje.

Na ten temat wypowiedziała się jedna z oskarżonych aktywistek – Elżbieta Podleśna.

„Istnienie przepisu o obrazie uczuć religijnych w Kodeksie karnym zostawia furtkę do wykorzystywania go przeciwko ludziom myślącym trochę inaczej. Ja się wciąż zastanawiam, w jaki sposób tęcza – symbol różnorodności i tolerancji – te uczucia obraża. Nie potrafię tego pojąć, zwłaszcza że jestem osobą wierząc” – mówiła Podleśna w rozmowie z portalem onet.pl.

[irp]

Wyrok stał się przełomem?

Tak uważa między innymi stowarzyszenie o nazwie Miłość nie Wyklucza. Post organizacji nt. wyroku dla płockich aktywistek pojawił się na jej oficjalnym profilu na Twitterze.

„Przełomowy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku! Aktywistki Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Asia Gzyra-Iskandar zostały uznane za niewinne zarzucanego im czynu obrazy uczuć religijnych!” – czytamy we wpisie.

[irp]

Zobacz również: