Niedawno nowa partia Szymona Hołowni, teraz partia Przyszłość 5.0. Partia ma się składać m.in. z byłych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Oto co wiemy o nowym zgrupowaniu.

Nowe ugrupowanie jak wspomnieliśmy ma się składać z byłych polityków partii Jarosława Kaczyńskiego. W zarządzie znalazł się m.in. Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło.

Jak donoszą dziennikarze Rzeczpospolitej nowa partia ma związek z dawnym Ruchem Odbudowy Polski. Przytaczają również jego genezę. Komitety wyborcze Jana Olszewskiego zawiązały go podczas wyborów prezydenckich z 1995 roku. Ponadto właśnie z jego list w wyborach parlamentarnych mandat zdobyło wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas liderem Porozumienia Centrum był Jarosław Kaczyński.

Skąd Przyszłość 5.0?

Gdy w 2019 roku powstała fundacja Instytut Jana Olszewskiego jej prezesem został Wojciech Sadren – były działacz Ruchu Odbudowy Polski zaś w zarządzie był wspomniany już Jackiewicz.

Rok później właśnie narodził się pomysł na stowarzyszenie Przyszłość 5.0. Osoby związane z instytutem powołały go do życia 9 października 2020 roku. Teraz właśnie powstała partia o tej samej nazwie.

„Nasi koledzy powołali do życia stowarzyszenie będące think-tankiem o tej samej nazwie. My postanowiliśmy pójść krok dalej i będziemy namawiać ich do praktycznej realizacji postulatów wypracowanych w stowarzyszeniu już na niwie czysto politycznej” – czytamy w przesłanym gazecie oświadczeniu partii Przyszłość 5.0.

Zobacz również: