Monika Jaruzelska krzyżuje plany Marty Lempart. W ostatnim wywiadzie Jaruzelska została zapytana o plany w związku ze zmianą nazwy słynnego wśród Strajku Kobiet ronda. Rondo Dmowskiego miałoby być przemianowane na Rondo Praw Kobiet. Z odpowiedzi liderka strajku nie może być zadowolona.

Monika Jaruzelska goszcząc ostatnio w studiu Radia RMF FM zdradziła, iż już od wtorku pojawiła się fala maili w sprawie zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.

Takie wiadomości miały napływać setkami zarówno do niej jak i do innych członków Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego z Platformy. Jak sama wspomina wśród tych maili pojawiło się kilka znanych nazwisk, m.in. Agnieszki Graff czy Andrzeja Ledera. Dodajmy, iż taką koncepcję popiera prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jaruzelska jasno wyraziła swoje zdanie na ten temat. Stwierdziła, iż jest zdecydowanie przeciwna takiemu rozwiązaniu. Jako powód padała fakt, iż takie działanie mogłoby wywołać spore zamieszki. Wówczas zapytana o to czy będzie ona głosować za zmianą nazwy jednoznacznie powiedziała, że nie.

„(…)nie było tego w ogóle w planach i nie mamy tego w porządku obrad. (…) W treści tych e-maili jest nie tylko podkreślane, że kobiety zasługują, żeby mieć rondo praw kobiet, w szerokim pojęciu – i tych praw, które zdobyłyśmy po 1918 r., ale też w związku z ostatnimi wydarzeniami orzeczenia Trybunału – ale przede wszystkim w tych mailach Dmowski jest nazywany antysemitą, rasistą, ksenofobem, faszystą„. – powiedziała otwarcie w wywiadzie Jaruzelska.

[irp]

Rondo Dmowskiego zostaje. Jaruzelska proponuje inne rozwiązanie

Już we wtorek odbyły się obrady dotyczące zmiany nazwy Ronda Dmowskiego. Decyzja była jednoznaczna – nazwa zostaje. Monika Jaruzelska jednak zaproponowała inne rozwiązanie w imię kompromisu.

„Jesteśmy jednym z państw, które pierwsze dało kobietom prawa wyborcze, możemy być z tego dumni – powiedziała w rozmowie z TVP Info.

Zauważmy, iż początkowy zamysł skierował się na nieco inne tory, a właściwie skierowała go Monika Jaruzelska. Radna zdecydowała, że otrzymanie prawa przez kobiety samo w sobie jest godne, aby miało swój „pomnik” w innym miejscu. „chciałabym, żeby znaleźć takie miejsce, które będzie godne, ale nie będzie budziło kontrowersji” – powiedziała.

[irp]

Zobacz również: