Nowy rok, to naturalnie nowe podatki, ale także nowe przepisy w obowiązującym porządku prawnym. Już w listopadzie 2020 roku Rada Ministrów przyjęła projekt, który zakłada nowe mandaty. Dotyczą wielu pieszych, którzy trzymają w swoich rękach telefon komórkowy! 

Mandaty za korzystanie ze smartfona przez pieszych

Jak podaje portal o2.pl, cytując publikację Super Expressu, w 2021 roku (choć nie jest znana jeszcze dokładna data) w życie ma wejść nowy taryfikator mandatów. Wewnątrz niego znajdzie się kilka nowych pozycji. Chodzi między innymi o mandaty dla pieszych, korzystających z telefonu komórkowego.

Taki projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów w końcówce poprzedniego roku, a konkretnie rzecz ujmując w listopadzie. Wydaje się więc kwestią najbliższych tygodni, aż zostanie wprowadzony do obowiązującego porządku prawnego. O co chodzi dokładnie z mandatami dla pieszych?

Dzięki nowym przepisom służby mundurowe będą mogły nakładać mandaty w kwocie 100 złotych. Chodzi o osoby, które podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych, korzystają z telefonu komórkowego lub innych urządzeń, upośledzających percepcję. Taki sam przepis będzie dotyczył również między innymi przechodzenia przez torowiska.

[irp]

„Rozkojarzeni z powodu wgapiania się w smartfona piesi, często młodzi wiekiem, potrafią wparować na „zebrę” bez dokładnego rozejrzenia się i upewnienia, że to, co robią, jest na pewno bezpieczne” – czytamy w portalu o2.pl. Do tej pory, mundurowi nie mieli możliwości ukarać takich osób za korzystanie z telefonu komórkowego. Wszystko ma się zmienić wkrótce.

O ile zazwyczaj w przypadku nowych mandatów wszyscy mówią o kolejnym drenażu pieniędzy z kieszeni podatników, o tyle w tym przypadku, po opiniach Internautów da się zauważyć, że pomysł zyskał spore poparcie. Wszak, korzystanie ze smartfonów staje się coraz popularniejsze, a w ruchu drogowym na pewno nie przysparza bezpieczeństwa. Co o tym myślicie? Czy popieracie wlepianie mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego przez pieszego?

[irp]

[irp]

Zobacz również: