Maciej Zięba
PAP/Leszek Szymañski

Smutne informacje z samego rana obiegły Polskę. W wieku 66 lat zmarł znany i ceniony dominikanin, Maciej Zięba. Od wielu miesięcy zmagał się z chorobą nowotworową. 

Maciej Zięba nie żyje

„Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP. Pamiętajmy o nim w modlitwie. Bracia konwentu św. Wojciecha” – czytamy na stronie internetowej wrocławskich dominikanów.

Maciej Zięba urodził się w w 1954 roku, a w 1981 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Sześć lat później przyjął święcenia kapłańskie. Był znanym teologiem, publicystą oraz filozofem. W latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej.

Zapamiętamy go jako doradcę NSZZ „Solidarność” oraz dziennikarza „Tygodnika Solidarność”, ale tak naprawdę Maciej Zięba był człowiekiem wielu talentów. Był również dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku czy autorem wielu książek i publikacji. Napisał chociażby książkę „Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja”. Jego śmierć to olbrzymia strata nie tylko dla najbliższych, ale i dla Polski.

Dominikanina opłakują dziś wszyscy i to bez względu na poglądy polityczne. „Zmarł ojciec Maciej Zięba, mądry kapłan, patriota, człowiek opozycji w PRL, dobry człowiek. Bywało, że się różniliśmy i to bardzo, ale nigdy nie zmniejszyło to poczucia, że pozostaje życzliwym przyjacielem. Maćku, dziękuję za wszystko tu. RIP” – napisał na Twitterze Tomasz Lis.

„Wieczne odpoczywanie w Domu Ojca racz mu dać Panie… odszedł o. Maciej Zięba OP – kapłan, z którym wiele lat temu przeprowadziłem najważniejszą, jak dotąd, rozmowę mojego życia. Amen” – wyznał Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

„Ojciec Maciej Zięba to ważna postać wspólnoty rzymsko-katolickiej, myśliciel, dominikanin, a dla mnie przez kilka lat Szef, autorytet… Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, też jedno z jego dzieci. Do zobaczenia po lepszej stronie życia! RIP” – dodaje Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Śmierć Macieja Zięby skomentowała także Jadwiga Emilewicz. „Zmarł o. Maciej Zięba. Nauczyciel wielu osób publicznych mojego pokolenia. Przekonywał, że wiara i obywatelskość to zbiory zależne. Będziemy pamiętać. RIP” – napisała minister.

źródło: PAP, Twitter

[irp]

[irp]

Zobacz również: