GIS jajka
GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o jajka

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jajek, które można było zakupić w popularnej sieci marketów. W wyniku badania przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stwierdzono obecność bakterii Salmonella na powierzchni i w treści jajek.

GIS ostrzega i wycofuje jajka z obrotu

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że nie należy spożywać wycofanych z obrotu jaj, szczególnie na surowo. Komunikat ten dotyczy wymienionych poniżej numerów partii. Ich spożycie stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia. GIS przypomina także, że bakterie, które znajdują się na skorupkach jaj, mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie.

Jak dodaje portal o2.pl, wymienione w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego jajka dostępne były w popularnej sieci marketów „Stokrotka”. Dlatego, jeżeli tam robiliście zakupy, upewnijcie się, czy nie macie w domach poniższego produkty:

[irp]

Kod na skorupkach jaj – 2PL 14131317
Nr partii – 21.12.2020.O8
Termin przydatności do spożycia – 21.12.2020 r.
Producent – Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o., Włostowa 109 D, 48-317 Korfantów
Ferma z której pozyskano jaja – Ferma Niosek Ząbkiewicz Sp. J., ul. Siemiątkowskiego 18, 05-540 Radzanów
Numer zakładu pakowania jaj: PL 16075903

Przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną badanie wykazało obecność przytoczonych we wstępie bakterii na powierzchni skorupek i w treści jajek. Sanepid poinformował o tym fakcie producenta, przeprowadził już kontrolę zakładu produkcyjnego a także zalecił wycofanie jajek z obrotu.

„Konsumenci, którzy zakupili produkt z wymienionych partii w jednym ze sklepów Stokrotka, mogą dokonać zwrotu w najbliższym sklepie sieci. Wszystkim klientom, którzy zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (konieczne do identyfikacji partii produktu) zostanie zwrócony koszt nabycia produktu” – czytamy na stronie GIS.

Jak czytamy w pismach naukowych, bakterie Salmonelli spp. mogą wywołać nieżyt żołądkowo-jelitowy. Wiąże się on najczęściej z nagłym parciem na stolec czyli popularną biegunką. Może objawiać się także wymiotami, gorączką lub stanem podgorączkowym.

źródło: GIS, o2.pl, Poradnik Gemini

[irp]

Zobacz również: