alert od mbank

Duży bank, o którym w ostatnim czasie było głośno, a więc mBank właśnie wysłał na telefony komórkowe swoich klientów pilny alert. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, chodzi o pieniądze i wrażliwe dane korzystających z usług bankowości mobilnej. Warto zapoznać się z treścią komunikatu, co może nas uchronić przed przykrymi niespodziankami teraz, czy w przyszłości.

mBank wysyła alert do klientów

Dosłownie przed kilkoma minutami mBank rozpoczął dystrybucję komunikatu, który pojawił się na telefonach komórkowych klientów tego banku. 

Uważaj, co pobierasz na swój smartfon lub tablet. Cyberprzestępcy próbują nakłonić Cię, abyś zainstalował szkodliwą aplikację. Może ona podszywać się pod inne znane aplikacje lub oferować nowe funkcje. W rzeczywistości aplikacja będzie próbować wykraść poufne dane, umożliwiające przestępcom nieuprawniony dostęp do Twojego rachunku bankowego i pieniędzy – alarmuje mBank.

Popularny bank w Polsce informuje też, jakie są symptomy ataków:

  • Jeżeli przy logowaniu do banku wyskakują niestandardowe, niespotykane dotąd okienka.
  • Na Twoim telefonie komórkowym pojawia się prośba o podanie danych takich, jak PESEL, czy numer karty płatniczej.
  • Przestały docierać do Ciebie wiadomości SMS lub połączenia telefoniczne.
  • Twój telefon samodzielnie się wyłącza lub zawiesza.

Kiedy zauważyłeś którąś z wyżej wymienionych sytuacji, jak najszybciej skontaktuj się z mBank. Twoje dane osobowe oraz pieniądze mogą być zagrożone.

Ponadto mBank informuje także, jak ustrzec się przed cyberprzestępcami:

  • Pamiętaj, że do aplikacji mBank logujesz się wyłącznie przez PIN, odcisk palca lub rozpoznanie twarzy. Nie musisz wprowadzać haseł!
  • Nie podawaj podczas logowania żadnych dodatkowych danych, niż te wymienione powyżej i wyraźnie zdefiniowane przez Ciebie.
  • Unikaj instalacji na telefonie komórkowym aplikacji z nieznanych źródeł, czyli takich, pochodzących z poza oficjalnego sklepu.
  • Zwracaj na to, jakich uprawnień wymaga od Ciebie aplikacja. Jeśli ich jest za dużo, istnieje ryzyko przejęcia poufnych danych.
  • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS, weryfikuj ich nadawcę.
  • Jeśli nie zlecałeś aktywacji jakiś usług lub dane potwierdzenia przelewu są niezgodne ze stanem faktycznym, zaniechaj działań i skontaktuj się jak najszybciej z obsługą mBanku.

Warto o tym pamiętaj. Cyberprzestępcy są coraz bardziej chytrzy na pieniądze niczego nieświadomych klientów. Ich metody są coraz sprytniejsze i choć banki robią co mogą, aby zabezpieczyć swoich klientów, to internetowi oszuści pozostają w większości przypadków wciąż nieuchwytni. Dlatego też czują się tak pewnie i atakują coraz częściej.

Zobacz również: