Obraz pochodzący z XIII wieku, który wisiał w kuchni starszej kobiety z Francji, został w niedzielę sprzedany na aukcji za 24 miliony euro, czyli około 100 milionów złotych.

Francuzka wcześniej nie przywiązywała większej wagi do obrazu. Podobnie jak członkowie jej rodziny, którzy sądzili, że to stara ikona pochodząca z Rosji.

Po analizie ekspertów okazało się, że obraz o nazwie „Jezus wyśmiewany”, najprawdopodobniej namalował około roku 1280 włoski malarz Cimabue, którego prace są obecnie wystawiane w paryskim Luwrze oraz muzeach we Florencji i Asyżu. Przedstawia Jezusa otoczonego tłumem ludzi. Obraz o rozmiarach 20 na 24 cm ma być częścią większego dyptyku, którego inne części znajdują się w kolekcjach Fricka w Nowym Jorku i Narodowej Galerii w Londynie.

– To wspaniałe, przypomina o tym, że na świecie są ważne obrazy, które dalej czekają na to, żeby je odkryć – mówił Alexis Ashot, konsultant w brytyjskim domu aukcyjnym Christie’s.

Eksperci szacowali, że obraz może zostać wylicytowany za 4-6 milionów euro. Ostatecznie, podczas niedzielnej aukcji, dzieło zostało sprzedane za 24 miliony euro. Licytację wygrał anonimowy kupiec. Organizatorzy zapowiedzieli, że do kobiety, w której domu wisiał obraz, trafi „większość” kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

 źródło:polsatnews

Zobacz również: