Mohammad to najpopularniejsze imię nadawane chłopcom urodzonym w Oslo w 2018 r. – podaje norweski Główny Urząd Statystyczny (Statistisk Sentralbyrå). Imię to nadano 99 urodzonym w stolicy Norwegii noworodkom. Imigranci lub ich potomkowie stanowią 31 procent ludności miasta. Ale w całej Norwegii największą mniejszością narodową są Polacy.

Mohammad pozostaje najpopularniejszym imieniem nowonarodzonych chłopców w Oslo od 2008 r., a więc już jedenasty rok z rzędu. W ubiegłym roku na kolejnych miejscach były imiona: Oscar, Aksel, Jakob i Filip. Z kolei najpopularniejsze imiona dziewczynek to Alma, Sofia, Ella, Olivia i Maja.
Imiona kojarzone jako typowo skandynawskie są na znacznie niższych miejscach. Imię Astrid jest trzynaste, Ingrid piętnaste (wśród dziewczynek), z kolei imię Olav zajęło dziesiątą lokatę, zaś Magnus jedenastą (wśród chłopców). Najpopularniejsze imiona w całym kraju to Emma i Lukas/Lucas.
Komentując norweskie statystyki turecka telewizja TRT ocenia, że utrzymywanie się muzułmańskiego imienia na pierwszym miejscu od 11 lat świadczy o sile i wzroście muzułmańskiej populacji w Oslo, gdzie spośród 624 tys. mieszkańców blisko 190 tys. stanowią imigranci bądź ich dzieci.
8,7 procent ludności stolicy (w 2017 r.) deklarowało się jako muzułmanie. Największą grupą etniczną wśród nich są Pakistańczycy. Nacja ta imigrowała do Norwegii już przed pół wiekiem do pracy, zwykle na budowach.

W całej Norwegii imigranci stanowią 17,3 proc. mieszkańców (8,5 proc. pochodzi z krajów europejskich, 5,7 proc. z Azji, zaś 2,4 proc. z Afryki).

Największą mniejszością narodową w całym kraju są Polacy. Według Statistisk Sentralbyrå w Norwegii mieszka ponad 110 tys. naszych rodaków (ok. 2 proc. ludności). Na drugim miejscu są Szwedzi (ponad 70 tys. osób).

źródło: Statistisk Sentralbyrå/tvpinfo

Zobacz również: