Napady są teraz tak powszechne w Szwecji, że policja namawia Szwedów do oznaczania swoich rzeczy przez DNA. Zwłaszcza w zimie, gdy według policji rabunek kosztownych kurtek zwiększa się.

Aby nie dopuścić do kradzieży, ale także aby powiązać podejrzanych z przestępstwem, policja namawia teraz Szwedów do korzystania z tzw. SelectaDNA na kurtkach zimowych, telefonach komórkowych i innych „atrakcyjnych rzeczach”.

Zaznaczony ubiór zwiększa szansę odzyskania skradzionych przedmiotów i powiązania podejrzanego z przestępstwem – twierdzi policja.

– Rosną również kradzieże w sklepach, szkołach i szatniach –  mówi Claes Rohit, pracownik policji w dzielnicy Nacka. – Wśród młodych ludzi powszechne jest kupowanie kurtek tej samej marki. Dlatego wyraźnie oznacz ubrania. To też zapobiega przestępczości Ponadto łatwiej jest wykryć skradzione towary. Drogie kurtki i telefony komórkowe są zwykle sprzedawane innym.

SelectaDNA, który można kupić w sklepach, jest szczotkowany na ubraniach lub innych przedmiotach i staje się widoczny w świetle UV. Każdy pojemnik zawiera kryminalistyczny ślad cieczy z własnym kodem.

voe

Zobacz również: