Friends with benefits po polsku

 

Z największego badania o polskich singlach wykonanego na zlecenie aplikacji ZaadoptujFaceta dowiadujemy się, że single mają spore seksualne potrzeby – ponad połowa z nich chciałaby uprawiać seks codziennie, a prawie 25 proc. raz w tygodniu. Problem w tym, że nie ma z kim. Ale skoro prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, to może… 

Z badania “Seksualność singli w Polsce”, które zostało przeprowadzone na grupie 600 Polaków w wieku od 18 do 40 lat na zlecenie aplikacji ZaadoptujFaceta wynika, że w kwestii miłości liczymy na przyjaciół. 21,8 proc. kobiet i 29,4 proc. mężczyzn sypia ze swoimi znajomymi. Układ znany z amerykańskich komedii romantycznych na naszym własnym podwórku ma się całkiem nieźle. Przyjaźń z korzyściami ma swoje zalety. Przede wszystkim na łóżkowego przyjaciela wybieramy osobę, którą znamy i czujemy się przy niej komfortowo – na tyle, by temat seksu nie był tabu. Dla części kobiet seks z przyjacielem wydaje się także wygodną i bezpieczną opcją. – Znam go, wiem czego się spodziewać, i tak nie mam partnera. Poznanie kogoś po to, żeby mieć z nim seks to pewien wysiłek. Poza tym kobiety są w tym względzie bardziej wymagające niż mężczyźni. Poznanie kogoś w klubie i tej samej nocy znalezienie się w jego mieszkaniu może (choć nie musi) być dla kobiety niebezpieczne – zaznacza znana seksuolożka Anna Golan.

Seksualność singli w Polsce – Badanie ZaadoptujFaceta

Z założenia w grę nie powinny wchodzić uczucia romantyczne, jednak kobietom dużo trudniej pozostać wiernymi tej regule. – Biologicznie możemy wytłumaczyć to następująco: podczas stosunku w mózgu kobiety uwalnia się oksytocyna. Kobieta odczuwa przyjemność, bezpieczeństwo i otwiera się emocjonalnie na kochanka. Przywiązuje się. Natura nie zaplanowała tego tak samo dla kobiet i dla mężczyzn – testosteron znosi działanie oksytocyny. Natomiast dla mężczyzn seks to może być (choć niekoniecznie) wyłącznie seks – tłumaczy Anna Golan.

Jeśli nie z kumplem, to z kim?

Prawie 30 proc. singielek na partnerów seksualnych wybiera swoich byłych. – Co ciekawe, analogicznie postępuje tylko 10 proc. singli. Jak widać kobiety dużo pewniej czują się w znanych ramionach – mówi Dagmara Kawa, menedżer aplikacji ZaadoptujFaceta.

Seksualność singli w Polsce – Badanie ZaadoptuFaceta

– Można to potraktować jako niespójność w odpowiedziach. Być może mężczyźni niechętnie przyznają się do seksu z ex? Lub mniejsza liczba mężczyzn się na to decydowała, za to wielokrotnie, z kolejnymi ex partnerkami? Świadczyłoby to o tym, że mężczyźni przyjmują bardziej zdecydowane postawy, a kobietom trudniej jest zerwać relację. W pułapkę seksu z byłym partnerem możemy wpaść zaburzając naturalne fazy dochodzenia do równowagi po rozstaniu. Możemy czuć lęk, bo przecież w naszym życiu wydarza się ważna zmiana, złość – bo czujemy się zawiedzione. Ta faza pomaga oddzielić się od osoby, która dotąd była bardzo ważna, uwzględniana w planach, marzeniach o przyszłości. Pojawia się także smutek – straciłyśmy coś, pewien etap życia się skończył, żeby mógł zacząć się inny. To trudne chwile, może pojawić się więc pokusa, żeby je ominąć, np. od razu wskoczyć w etap przyjaźni z ex. Nadal jesteśmy blisko, chociaż nie jesteśmy już parą. Ale szybko pojawią się stare zachowania, gesty… i para „przyjaciół” może wylądować w łóżku. Jest to pułapka, bo seks przywiązuje, wyzwala dawne emocje
— komentuje Anna Golan.

Z zasady nie szukamy partnerów w pracy. Tylko 3 proc. wolnych strzelców “celuje” w swojej firmie. 7 proc. singli znajduje seksualnego partnera w klubie czy na imprezie. I choć co piąty szuka partnera na portalach randkowych, tylko 3 proc. z nich kończy w łóżku. Polskie dziewczyny nie płacą za seks. Z płatnych usług zdarza się korzystać czterem na stu mężczyzn. Najbardziej zaskakujący jest fakt, iż 40 proc. kobiet i jedna trzecia singli nie uprawia seksu wcale.

Koleżanko, znajdź mi chłopaka

Polscy single doceniają przyjaciół nie tylko w roli kochanków, ale też w roli swatek. Aż 61,5 proc. z nich poznaje łóżkowego towarzysza za pośrednictwem znajomych. Co czwarta osoba szuka partnera na imprezach muzycznych lub portalach randkowych. Co dziesiąta pokłada nadzieję w zorganizowanych zajęciach; siłowni, tańcu czy w szkole językowej. – Jeśli zależy nam na poznaniu kogoś spoza najbliższego otoczenia, aplikacje randkowe są świetnym rozwiązaniem. Poznajemy osoby, które mają takie same oczekiwania względem nowych relacji, dzięki profilom możemy wstępnie ocenić szansę na znalezienie wspólnego języka – podpowiada Dagmara Kawa.

Badanie „Seksualność singli w Polsce” przeprowadzone dla ZaadoptujFaceta zostało wykonane przez agencję badawczą Biostat w sierpniu 2018 r. na grupie 600 Polaków w wieku od 18 do 40 lat. Badanie zostało przeprowadzone na grupie celowej – wśród singli – metodą CAWI. Maksymalny błąd pomiaru wynosi 4% (z 95% prawdopodobieństwem odsetek wskazań próby nie będzie różnił się od odsetka wskazań populacji o więcej niż 4%).

ZaadoptujFaceta to pierwszy portal i aplikacja randkowa, która odwraca role, dając kobietom pełną moc w uwodzeniu. Formuła serwisu zakłada, że klientkami są kobiety, które wybierają odpowiednie „produkty” – mężczyzn. Pomysł powstał, by chronić kobiety przed niechcianymi wiadomościami i nachalnymi propozycjami.

ZaadoptujFaceta istnieje od 2007 r. i ma ponad 18 milionów użytkowników na świecie. Aplikacja dostępna jest na Android i iOS.

Zobacz również: