Budowa wymarzonego domu to ogromne wyzwanie logistyczne,  organizacyjne i finansowe, w które każdy inwestor indywidualny wkłada wiele pracy. Niejednokrotnie trudno jest uchronić się przed popełnieniem błędów, zwłaszcza jeżeli to pierwsza tak poważna inwestycja budowlana. Jednak nawet początkujący inwestor ma szansę właściwie bez kłopotów poradzić sobie z tym zadaniem. Poznaj 7 kroków, dzięki którym Twój dom będzie idealnym odwzorowaniem Twoich marzeń!

Twój dom = Twój styl życia

Ta porada może wydawać się banalna, jednak w natłoku internetowych inspiracji i gotowych projektów łatwo można zapomnieć o tym, że dom musi być przede wszystkim odzwierciedleniem potrzeb jego mieszkańców. Jeżeli masz lub planujesz mieć dużą rodzinę, ważne jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na suszarnię, pralnię czy rodzinną garderobę. Jeżeli uwielbiasz gotować, pomyśl o funkcjonalnej spiżarce przy kuchni, w której możesz przechowywać zapasy i konfitury. Jeżeli Ty i Twoja rodzina lubicie aktywnie spędzać czas, wygospodarujcie w garażu przestrzeń na rowery, a jedno z pomieszczeń niech przerodzi się w  domową mini siłownię. Uwielbiasz zapraszać rodzinę i znajomych? Pomyśl o połączeniu ze sobą salonu, kuchni i jadalni w jedno większe pomieszczenie, a w ogrodzie niech znajdzie się miejsce na grilla. Dom ma być jak najbardziej funkcjonalny i jak najlepiej odpowiadać stylowi życia, jaki prowadzi mieszkająca w nim rodzina.

Wybierz odpowiedni projekt

Po przeanalizowaniu potrzeb mieszkańców domu, nadszedł czas na wybranie odpowiedniego projektu. Pamiętaj, że każdy m2 to nie tylko cena robocizny i materiału, ale także koszty późniejszej eksploatacji. Dobrze przemyśl ilość pomieszczeń – pamiętaj, że każde 15 m² kosztuje około 35-40 tys. zł. Jeżeli wiesz już, ile dom będzie mieć pomieszczeń i jakie będą ich funkcje, oszacuj, jaką powierzchnię powinno mieć każde z nich. Jak to zrobić? Zrób pod tym kątem audyt mieszkania lub domu, w którym mieszkasz obecnie. Odwiedź z miarką także sąsiadów czy znajomych i zorientuj się, jaka jest wielkość i rozkład ich pokoi. Pomoże Ci to oszacować, jaka wielkość pomieszczeń będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojej rodziny. Warto pamiętać, że życie rodziny skupia się zazwyczaj wokół kuchni i salonu – to tu spędzamy najwięcej czasu. Możesz zlecić stworzenie projektu w oparciu o Twoje wytyczne lub poszukać gotowego, który najłatwiej będzie zmodyfikować pod Twoje oczekiwania (każda modyfikacja to jednak dodatkowy koszt). Najważniejsze, by pomieszczenia były ze sobą dobrze skomunikowane, a strefy (pokoje indywidualne i pomieszczenia wspólne) odpowiednio od siebie oddzielone.

Zaplanuj prace wykonawcze z odpowiednim wyprzedzeniem

Naprawdę nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę! Przy obecnej koniunkturze, kiedy z roku na rok wydaje się coraz więcej pozwoleń na budowę i termomodernizuje się coraz więcej domów, najlepsze ekipy i fachowcy często mają zajęty kalendarz na kilka miesięcy do przodu. Oszczędź sobie niepotrzebnego stresu czy wyrzuconych w błoto pieniędzy i wstępnie porozmawiaj o współpracy, gdy tylko będziesz mieć gotowy projekt i zagospodarowaną działkę. Pomyśl także o tym, kto będzie zajmował się nadzorowaniem budowy. Na pewno będziesz mieć swojego kierownika budowy, ale warto pamiętać, że często dogląda on kilku projektów na raz i może nie mieć czasu, by wszystkiego dopilnować. Warto zatem rozważyć zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego. To osoba z uprawnieniami budowlanymi, która, jako niezależny ekspert, będzie nadzorowała prace na budowie. W procesie doglądania budowy pomóc może także rodzina czy przyjaciele – zwłaszcza ci, którzy takie doświadczenie mają już za sobą.

Pamiętaj o odpowiedniej termoizolacji

Każdy inwestor indywidualny ma świadomość tego, że dzisiaj budowa domu to nie tylko wzniesienie ścian, ale także ich docieplenie. Z najnowszego Raportu „6 paliwo” wynika, że jeśli zaizolujemy ściany, dach i poddasze domu, a potem zamontujemy nowoczesny kocioł na ekogroszek, to koszty ogrzewania spadną do 1060 zł na rok. Dobra izolacja to spore oszczędności – w zależności od rodzaju stosowanych paliw, mogą sięgać one rocznie nawet kilku tysięcy złotych! Odpowiednio wybrany materiał termoizolacyjny powinien być trwały i niepalny – bezpieczeństwo pożarowe Twojego domu jest bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć. Materiał ociepleniowy powinien też chronić dom przed powstawaniem pleśni czy zagrzybienia – ważne, by Twój dom był domem zdrowym, o dobrym mikroklimacie w pomieszczeniach. – Źle zaizolowana przegroda to utrapienie dla mieszkańców. W wyniku wykraplania się pary wodnej na ścianach może pojawić się grzyb, a walka z nim pochłania dużo czasu i pieniędzy, nie pozostając obojętna dla zdrowia, przede wszystkim dla układu oddechowego. Można się przed tym uchronić stosując odpowiedni materiał izolacyjny, taki jak np. wełna skalna. Jest ona w pełni paroprzepuszczalna, trudnozwilżalna i hydrofobowa – woda spływa po jej powierzchni, nie wnikając do wnętrza, materiał ten nie chłonie także wilgoci z powietrza. Wełna skalna spełnia wszystkie obowiązujące normy nasiąkliwości, a badania udowadniają, że tego typu materiał zachowuje swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska.

Pytaj, pytaj i podpatruj

Wybudować dom z rekuperacją czy bez? Czy lepiej sprawdzi się beton komórkowy, pustak ceramiczny czy silikat? Każdy fachowiec powie, że najpierw musimy zaizolować ściany i poddasze, a dopiero potem dobrać nowe technologie grzewcze. W toku budowy pojawia się ogromna ilość ważnych pytań, które warto zadać jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Rokrocznie budowę rozpoczynają tysiące Polaków i niemal każdy z nich przechodzi przecież przez podobne problemy i rozterki! Wykorzystaj to, że nie jesteś sam i czerp z doświadczeń innych osób. Bądź aktywny w grupach na Facebooku czy na forach budowlanych, pytaj producentów poprzez livechaty – gromadź wiedzę i miej swoją opinię.

Funkcjonalność wnętrza

Gdy uporasz się już z fundamentami, murami, izolacją, dachem, oknami i wszelkimi niezbędnymi instalacjami, pozostanie Ci ta najprzyjemniejsza część, czyli urządzanie wnętrza. Skup się przede wszystkim na tym, by było jak najbardziej funkcjonalne, a szczególną uwagę zwróć na kuchnię – kuchnia to serce domu, warto więc dobrze przemyśleć jej projekt. Blaty powinny być dostosowane do wzrostu dorosłych domowników, a miejsca takie, jak palniki czy piekarnik zabezpieczone, jeśli w domu są małe dzieci. Warto też pomyśleć o drobiazgach – na przykład miejscu na kosz na śmieci. Czy musi stać zawsze pod zlewem? A może lepiej umieścić go przy blacie roboczym, gdzie kroimy i obieramy, rozpakowujemy produkty?  Z pozoru mało istotne kwestie często decydują o naszym poczuciu komfortu w domu.

Budowa domu to zarówno przyjemność, jak i wyzwanie dla każdego inwestora, dlatego warto być do tego dobrze przygotowanym – dobry plan to postawa sukcesu! Kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością i wygodą, a nie modą czy opiniami innych ludzi – wtedy Twój dom ma szansę stać się wymarzoną oazą komfortu i bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojej rodziny.

Zobacz również: