PiS łagodzi zakaz zabijania zwierząt bez ogłuszania, który mógłby wywołać kolejny konflikt z Izraelem. – twierdzi Rzeczpospolita.

„Polacy najwidoczniej nie mogą przestać ubliżać Żydom” – napisał w połowie lutego izraelski dziennik „Jerusalem Post”. Poinformował, że po wybuchu awantury spowodowanej przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN Polacy mogą przegłosować kolejną ustawę, która popsuje relacje z Izraelem. Chodzi o pomysł ograniczenia uboju rytualnego, czyli bez ogłuszenia, na potrzeby muzułmanów i żydów. O tym, że projekt jest niezgodny z zasadą wolności religijnej informowało też Europejskie Stowarzyszenie Żydów. – informuje portal rp.pl.

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

Według Rzeczpospolitej, PiS może w tej sprawie pójść na ustępstwa. Świadczą rzekomo o tym intensywne rozmowy wnioskodawcy Krzysztofa Czabańskiego, posła PiS i szefa Rady Mediów Narodowych z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem.

Negocjacje dotyczą kompleksowej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zakłada ona m.in. powszechne czipowanie psów i zakaz trzymania tych czworonogów na łańcuchach i wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Dochodzą do tego dwie regulacje, które budzą najwięcej kontrowersji: zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz właśnie ograniczenie uboju rytualnego.

ZOBACZ!  Przełomowe wieści ws. Iwony Wieczorek. Tajemnicze zaginięcie coraz bliżej rozwiązania

Projekt PiS przewiduje, że ubój bez ogłuszenia, który jest obecnie w Polsce legalny, byłby możliwy jedynie na potrzeby własne członków związków wyznaniowych, co uniemożliwiłoby produkcję na eksport. W przypadku uboju na potrzeby gmin nie można by już też korzystać z klatek służących obróceniu zwierzęcia plecami do dołu, co ułatwia poderżnięcie gardła. W jaką stronę mogą pójść ustępstwa PiS? Czabański i Schudrich nie chcą mówić o rezultacie rozmów. Jednak raczej trudno spodziewać się znacznego ograniczenia uboju rytualnego w Polsce, bo jak mówi rabin Schudrich, dla Żydów byłaby to sytuacja trudna do zaakceptowania. –zauważa Rzeczpospolita.

ZOBACZ!  Marcin Najman zawalczy ze znanym dziennikarzem? Jest oficjalne wyzwanie!

TU CZYTAJ WIĘCEJ

BRAK KOMENTARZY

 1. Ubój rytualny powinien być legalny, a wręcz obowiązkowy. Tylko mięso zwierzęcia ubitego rytualnie powinno być dopuszczone do obrotu

 2. Bo co, bo żydzi tak mówia? Smieszny jestes. Jak się żydom i arabom nie podoba to wracac do swojego Syjonu. Już!
  Zwierzęta to też istoty, które czuja (w przeciwienstwie do was i arabów) i mysla. Sa ważniejsze rzeczy niż kasa czego ty, jako żyd, pewnie potrafisz pojac. Ale cóz, taka to wasza narodowa ułomnosc.

  • Kasa, zdrowie i tradycja są równie ważne. Niestety nigdy nie pojmiesz tego dlaczego właśnie w ten a nie inny sposób powinno się pozbawiać zwierzę życia dla pożywienia

 3. A nie pojmie bo co ? bo tylko Żydzi posiadaja wiedze tajemna i inteligencje ?
  Żydzi moga swoje prawa wprowadzac w Izraelu, a nie u nas. Jak kolega napisał wyżej – jak się nie podoba to jechac do siebie. My w Izraelu nie wprowadzamy chrzescijanskich praw. Co byscie powiedzieli na to, ze my wprowadzimy, ze w Wielki Piatek i w Wigilię w Izraelu nie wolno bedzie jesc miesa ?? Co wy na to ???

  • Nie pojmiesz bo jesteś gojem. U siebie jesteśmy wszędzie, cały świat został nam nadany przez Boga Jahwe, a Polin to tylko jedna z naszych prowincji, więc tu też powinny panować nasze porządki

   • Ładnie nauczyłes się polskiego. Wychowany zapewne jestes w Polsce. Jak mniemam z twoich wypowiedzi, niechęc do Polaków przekazano ci w tradycji rodzinnej. Jeżeli jest ci tu zle, to droga wolna – idz do Ziemi Obiecanej. A za gadanie, że Polska to jest jakas żydowska prowincja można dostac pstryka w perkaty nos. W Polsce obowiazuje polskie prawo – lepsze, gorsze ale uchwalone przez polski parlament a nie Kneset. Nie pozdrawiam. Zdecydowanie zle reprezentujesz swoich rodaków.

   • Iksde, jahwe wam raz dal kawalek ziemi obiecanej , a pozniej za wasze zberezenstwa podlosc i nie sluchanie oraz nie przestrzeganie X przykazan rozproszyl was po swiecie abyscie zyli posrod obcych narodow i tak zostalo Izrael to panstwo sztucznie utworzone , na terenach wydartych, wykradzionych sila zabranych Palestynczykom.Zatem Swiat do zydow nie nalezy ale jest GOJOW !!!

 4. Niech sobie nie akceptują polskiego prawa. Nie musza tu mieszkać, droga wolna. Prawo danego kraju jest ponad religiami. Co jak ja zalize sobie organizacje religijna, która praktykuje jedzenie dzieci??? Tez mi pozwolą w imię szacunku dla poglądów religijnych??? Puknijcie sie w czoło. Religie nie moga stac ponad prawem, a polskie prawo nie pozwala na niepotrzebne cierpienie zwierzat hodowlanych. Uboj rytualny to zarzynanie świadomego bólu i strachu zwierzęcia poprzez podcięcie gardła i wypuszczanie krwi przewróconego do góry nogami zwierzęcia. Brutalność w imię guseł.Cywilizacja idzie stronę opieki nad zwierzętami nie w kierunki zadawania im cierpień. Niech u siebie te gusła odprawiają.

 5. Staram się szanować każdą religię, ale jestem za tym, żeby ubuj rytualny był całkowicie zakazany w PL. Nasz kraj nasze zasady, a w PL czy ktoś tego chce czy nie, góruje chrześcijaństwo i zasady w nim zawarte. Jakoś nie wyobrażam sobie żeby w krajach arabskich zmieniali prawo specjalnie dla nas, żebyśmy się nie oburzali – oni raczej wychodzą z założenia albo się przystosujesz albo spotka Cię za to kara. A świat jest wszystkich nie tylko żydów – ale państwa powinny się kierować wyznaniami rodaków a nie innych np. jak w Holandii, Norwegii, Czechach itd.

  • Tylko prawo żydowskie (jeszcze oprócz szariatu) jest dobre i słuszne a prawo oparte na chrześcijaństwie jest niedobre i niesłuszne, dlatego to prawo żydowskie jest w Polsce i całej Europie nad prawem państwowym i prawem wynikającym z chrześcijaństwa. Poza tym ubój rytualny oznacza większe zyski dla polskich spółek przetwórstwa mięsnego, większe zyski dla hodowców, a co za tym idzie, zwiększoną produkcję i większe wpływy do budżetu z tytułu podatków. Zyskują na tym wszyscy i nikt na tym nie traci. A co do cierpienia, to jest ono wpisane w życie i umieranie, jakoś jak niedźwiedź, krokodyl, rekin, wąż, czy inne zwierzę zabija człowieka to nie robi tego humanitarnie i bezboleśnie i nikt nie widzi problemu. To jest dopiero hipokryzja. My mamy dbać o zwierzątka i ich komfort jak je zabijamy a zwierzęta już nie muszą

 6. Jestem chrześcijanką i uważam, że prawa chchrześcijańskie są dobre, gdyż Bóg nakazał nam opiekować się światem i zwierzętami. A jeżeli uważasz że tylko żydowskie prawa i prawa szariatu są dobre i wspwspaniałe (tego dowiemy się po śmierci) to sobie tak uważaj, ale w państwie, gdzie ludzie nie uważają wolelibyśmy, żeby panowały chrześcijańskie nasze zasady. Po za tym po co sprawiać większy ból zwierzętom niż to potrzebne, bo co? Bo ty tak chcesz? Jak Ci się to podoba to powiedz jak wolisz umierać w cierpieniach krztusząc się własną krwią czy nagle i bezboleśnie? Większość woli to drugie i tak wolimy dla naszych zwierząt hodowlanych nawet na mięso.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ