4 marca we Włoszech odbędą się wybory parlamentarne. Tego dnia zadecyduje się nie tylko, kto będzie rządził we Włoszech. Według Bernda Kölmela, niemieckiego posła do Parlamentu Europejskiego, zwycięzcy wyborów we Włoszech „skonfrontują” się Unią Europejską. Co może doprowadzić nie tylko do wyjścia ze strefy euro, ale poważnie zagrozić stabilności bloku. W efekcie może nawet dojść do opuszczenia UE przez Włochy.
Europejscy przywódcy obserwują z wielką ekscytacją sondaże przez włoskimi wyborami. Włosi zagłosują 4 marca, a przywódcy UE obawiają się, że partie eurosceptyczne przejmą władzę.
Partia Forza Italia Silvia Berlusconiego Forza i Ruch Pięciu Gwiazd wydają się być faworytami wyborów, i obie mają wielkie zastrzeżenia UE.
Bernd Kölmel powiedział, że wspólna waluta jest obecnie poważnie zagrożona: – Zwycięzcy wyborów we Włoszech zmierzą się z UE, gdyż Włosi nie chcą już euro i prawdopodobnie Włochy opuszczą strefę euro.
W innym przypadku UE będzie musiała na stałe subsydiować Włochy, Grecję i inne słabe kraje strefy euro. Ekonomista Christian Ortner uważa jednak, że byłoby to niezwykle kosztowne dla bogatszych krajów europejskich, takich jak Niemcy.
Wiener Zeitung zauważa: „Nawet po dwóch dziesięcioleciach Włochy nie osiągnęły wystarczającej ekonomicznej kondycji dla euro, a kraj ten cierpi chronicznie przez monetą, która jest zdecydowanie zbyt silna, aby mogła sprawdzić się we włoskich warunkach”.
Najnowsze sondaże pokazują, że partia Berlusconiego miał wyraźną przewagę nad innymi ugrupowaniami, ale jest mało prawdopodobne, żeby zdobyła większość pozwalającą rządzić samodzielnie.
Ruch Pięciu Gwiazd jest również osiąga dobry wynik i znajduje się w czołówce na południu Włoch, co może zdecydować o utworzeniu rządu z Forza Italia.

Źródło:TU CZYTAJ WIĘCEJ

Zobacz również: