Podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się 30 października radni przyjęli stanowisko w sprawie poparcia działań dla premier rządu polskiego, Beaty Szydło zmierzających do przeniesienia z francuskiej gminy Ploermel pomnika św. Jana Pawła II do Polski. Radni złożyli deklarację przyjęcia pomnika na terenie powiatu sochaczewskiego.

W przyjętym dokumencie czytamy: „Rada Powiatu Sochaczewskiego dziękuje pani premier Beacie Szydło za to, że polski rząd stanął w obronie pomnika św. Jana Pawła II we Francji. Popieramy działania zmierzające do przeniesienia pomnika naszego Ojca Świętego do Polski, gdzie zostanie otoczony należnym szacunkiem. Jednocześnie wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec próby rugowania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej. Nakaz francuskiej Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika Papieża Polaka w gminie Ploermel w Bretanii jest kolejnym przejawem walki z chrześcijaństwem i dyskryminacją ludzi wierzących. Nasz wielki rodak św. Jan Paweł II jest symbolem zjednoczonej, chrześcijańskiej Europy. Przypominamy, że pontyfikat Papieża Polaka naznaczony był pokorą i szacunkiem do ludzi wszystkich wyznań i kultur. Działania podejmowane przez władze Francji wobec pomnika św. Jana Pawła II przypominają najgorsze totalitarne wzory. Polacy, w tym sam Karol Wojtyła, najboleśniej doświadczyli prześladowań katolików przez nazizm i komunizm. Jako radni Rady Powiatu Sochaczewskiego zgłaszamy chęć i gotowość przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II na Ziemi Sochaczewskiej. W pełni popieramy działania zmierzające do powstrzymania cenzury skierowanej przeciwko chrześcijaństwu. Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej, której dzieje są nierozerwalnie splecione z chrześcijaństwem i najwyższym poświęceniem dla Ojczyzny, znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka, który ocalił świat przed komunizmem. Przyjęcie pomnika naszego Ojca Świętego będzie dla nas najwyższym zaszczytem”.

Przypomnijmy – że decyzją Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji – z pomnika Jana Pawła II, gruzińskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego, stojący bretońskim miasteczku Ploermel musi zostać usunięty krzyż. Wydając ten werdykt Rada Stanu powołała się na obowiązującą we Francji od 1905 roku ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. A ta zakazuje umieszczanie symboli religijnych w miejscach publicznych. Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jednak miejscowi katolicy nie zamierzają tego zrobić.

Mer miasteczka Patrick Le Diffon rozważa zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak aby formalnie nie był to teren publiczny a prywatny. W takim przypadku ustawa nie miałaby zastosowania i pomnik Jana Pawła II nie zostałby okaleczony.

Próba ocenzurowania i okaleczenia pomnika Jana Pawła II jest czymś niebywałym i odrażającym. To kolejny atak na ludzi wierzących. Nie możemy pozwolić żeby wróciły najczarniejsze czasy komunizmu i nazizmu, kiedy krzyż był wycinany z przestrzeni publicznej a katolicy prześladowani. Dziękuję radnym Rady Powiatu za tak szlachetną inicjatywę. Nie ma i nie będzie zgody Polski na szarganie pamięci naszego papieża – powiedział nam poseł Maciej Małecki.

Jerzy Szostak

 

Zobacz również: