Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej minęła już ponad dekada. W tym czasie w kraju powstały tysiące inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, jednak na co dzień często ich nie zauważamy. Otwarta właśnie na skwerze przy ul. Kuźniczej wystawa fotografii pod tytułem „Wrocław. 13 lat w Unii Europejskiej: co się zmieniło w naszym mieście” ma pokazać wrocławianom, jak wiele projektów w mieście zostało zrealizowanych z wykorzystaniem środków unijnych. Wystawa będzie czynna do 10 października. Na zwiedzających czeka 16 plakatów prezentujących wybrane obiekty oraz inwestycje miejskie. Wystawa jest częścią kampanii #investEU, realizowanej przez Komisję Europejską.

Na 16 plakatach mieszkańcy Wrocławia i turyści mogą zobaczyć zdjęcia obiektów, które znają, często nie wiedząc, że ich budowę lub modernizację zawdzięczają funduszom z UE. Narodowe Forum Muzyki, Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia, Scena Capitolu, czy Dworzec Główny PKP są współczesnymi wizytówkami Wrocławia. Wystawa przedstawia również projekty ułatwiające codzienne życie wrocławian tj.: trasy rowerowe i tramwajowe, Obwodnicę Wrocławską oraz Miejski Internet. Autorem zdjęć jest Bruno Żmuda, mieszkaniec Wrocławia i absolwent Politechniki Wrocławskiej, pasjonat grafiki i fotografii.

W ciągu 13 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej naprawdę wiele się w naszym kraju zmieniło. Cieszy fakt, że Polacy umieją korzystać ze środków europejskich i dzięki temu wsparciu rozwijają swoje firmy, zatrudniają pracowników i tym samym przyczyniają się do wzrostu gospodarczego. Razem z wrocławianami cieszymy się, że fundusze unijne pozwoliły stolicy Dolnego Śląska na tak niezwykły i dynamiczny rozwój – powiedział Marek Prawda, szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wrocław jest w czołówce polskich miast wykorzystujących fundusze unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zaraz za Katowicami i Krakowem. Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego realizowanych jest obecnie 30 projektów, w których dofinansowanie UE wynosi ponad 170 mln zł. Ten sam program, realizowany w latach 2007-2013 przy wsparciu wynoszącym ponad 200 mln zł, pozwolił na realizację 45 projektów we Wrocławiu. Priorytetowe obszary wsparcia to transport i infrastruktura, edukacja i gospodarka niskoemisyjna.

Wystawa przy ul. Kuźniczej powstała w ramach kampanii #investEU, realizowanej w 14 krajach UE przez Komisję Europejską. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na stymulującą rolę funduszy unijnych, w tym inwestycyjnych kredytów w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy (EFIS). Przygotowana przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny strategia ma pobudzić wzrost gospodarczy w całej Unii, zwiększyć liczbę inwestycji w sektorze badań i rozwoju, pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom. Pierwsze efekty pokazują też korzystny wpływ tzw. Planu Junckera na rozwój infrastruktury i zwiększenie liczby miejsc pracy.

Pieniądze pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwalają na realizację ogromnych projektów w całej Polsce, m.in. w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W Poznaniu właśnie rozpoczęła się budowa dostępnych cenowo mieszkań w programie „najem z dojściem do własności”, przeznaczonych dla osób o umiarkowanych dochodach. Dzięki funduszom z EBI Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje do 2021 r. łącznie 1300 mieszkań. W Toruniu wsparcie finansowe z UE pozwala na rozbudowę i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera. Inwestycja zakończy się w 2019 roku i będzie to jeden z najbardziej innowacyjnych szpitali w Polsce. Ze środków unijnych w ramach EFIS korzysta w Polsce już ponad 26 tys. mniejszych firm i start-upów. Natomiast jednym z największych polskich projektów jest budowa dróg na Dolnym Śląsku.

Zobacz również: