Już od 13 lat w drugiej połowie maja odbywa się największy festiwal folkloru miejskiego w Polsce. W tym roku w przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 20 kapel z całego kraju. W porównaniu z najstarszym tego typu przedsięwzięciem organizowanym w Przemyślu, gdzie wystąpiło w tym roku 9 kapel, rzeczywiście liczba uczestników jest imponująca. Płocka Kapela istniejąca w nowym składzie dopiero rok postanowiła wyznaczyć swoje miejsce na scenach kapel podwórkowych.

Tradycja grania folkloru miejskiego w Płocku jest długa. Andrzej Machnicki – kontrabasista Kapeli Płockiej grał na scenach płockich i nie tylko w Płockiej Kapeli Podwórkowej ponad dwadzieścia lat. Wojciech Gajewski również swoje pierwsze lata grania podwórkowego rozpoczynał w starej formacji. Od maja poprzedniego roku do Kapeli Płockiej dołączył Piotr Frąś znakomity akordeonista młodszego pokolenia, znakomicie odnajdujący się w tworzeniu nowych aranżacji muzycznych dla zespołu. Katarzyna Zawadzka – skrzypaczka i wokalistka zespołu wnosi kobiece, spokojne brzmienie i mobilizuje zespół do systematycznej pracy. Również możemy, jako zespół liczyć na wsparcie Michała Zawadzkiego, który wnosi do zespołu radość muzykowania, nadaje rytm i tępo gry.

Pierwsza próba odnalezienia się na scenach zespołów grających folklor miejski zakończyła się ogromnym powodzeniem. Nasi muzycy znaleźli się w gronie laureatów konkursu Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Muzycy postawili na tradycyjne utwory należące do kanonu muzyki folkloru miejskiego. Zagrali: „Na Gnojnej”, „Jestem chory”, „Ameryka”, „Tylko we Lwowie” i „Franka”. Publiczność przyjęła naszych muzyków bardzo dobrze, jurorzy również, czemu dali wyraz w kuluarowych rozmowach na temat zmian w charakterze muzyki spychanej do skansenu elementów kultury. W takich zespołach jak nasz i kapela z Włocławka widoczny jest potencjał zmian, które pójdą w kierunku nowoczesności – dostrzegania przemian w przestrzeni miejskiej, z zachowaniem zarazem potencjału tradycji – chęci powrotu słuchaczy do rytmicznych, pięknych melodii okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza do udziału w IX Jarmarku Tumskim, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca.

Zobacz również: