Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, z Placówki w Dorohusku, zatrzymali  na granicy polsko-ukraińskiej mężczyznę podejrzanego o udział w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy. 25-letni Austriak podejrzewany jest o zabijanie rannych oraz więźniów.
Mężczyznę był poszukiwany przez europejskie organy ścigania.  Nie podano jego narodowości.
„Zatrzymanie groźnego przestępcy było możliwe dzięki kontrolom szczegółowym prowadzonym na granicy zewnętrznej UE, gdzie od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych” – informuje Straż Graniczna.
W nocy 28 kwietnia, na terenie drogowego przejścia w Dorohusku, na kierunku wyjazdowym z Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 25-letniego obywatela Austrii, poszukiwanego przez austriacki wymiar sprawiedliwości. Cudzoziemiec jest poszukiwany w związku z podejrzeniem, iż uczestniczył w konflikcie zbrojnym na terenie wschodniej Ukrainy, gdzie prawdopodobnie  miał zabijać rannych oraz więźniów, jako członek jednej z walczących grup. Straż Graniczna nie informuje jednak, po jakiej stronie walczył zatrzymany mężczyzna.
Jak podaje Straż Graniczna, mężczyzna pozostaje w dyspozycji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Czeka go postępowanie związane z ekstradycją do Austrii.
es/SG

 

Zobacz również: