Dwójka policjantów z Gdańska została zatrzymana przez Biuro Spraw Wewnętrznych. Funkcjonariusze pracowali w komórce operacyjno-rozpoznawczej komisariatu I przy ulicy Platynowej.  Zarzuca im się przekazywanie informacji osobom nieuprawionym oraz posiadanie narkotyków.

BSW zatrzymało  39-letnią aspirant Żanetę R. oraz 35-letniego młodszego aspiranta Sebastiana C.

Policjantka usłyszała zarzut przekroczenia uprawnień, poprzez dokonanie bezpodstawnych sprawdzeń w systemach informatycznych eksploatowanych przez Policję, a następnie przekazania osobom nieuprawnionym uzyskanych danych – dotyczących m.in. prowadzonych postępowań, a także danych osobowych i adresowych.  Zarzuty obejmują okres od lipca 2015 roku do kwietnia 2016 roku.

Żanetę R. zatrzymano 31 marca na terenie komisariatu.

– Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia.  Wobec podejrzanej prokurator zastosował jako środki zapobiegawcze – zawieszenie w czynnościach służbowych na okres trwania postępowania, zakaz kontaktowania się z osobami, którym były udzielanie informacje oraz dozór Policji – poinformowała Tatiana Paszkiewicz, rzecznik prasowa prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Z kolei Sebastian C. dostał usłyszał zarzut posiadania narkotyków. W jego mieszkaniu 30 marca znaleziono mefedron, marihuanę w ilości ponad 1,5 g. oraz amfetaminy również w ilości ponad 1,5g.  Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

 Zatrzymani policjanci mają po 14 lat służby. Przestępstwa zarzucone podejrzanych zagrożone są karą pozbawienia wolności do 3 lat.

jes

Zobacz również: