Po raz piętnasty odbył się zjazd delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Kolbe. W ciągu dwóch dni w Niepokalanowie goście zjazdu nie tylko pracowali, ale uczestniczyli w nabożeństwie i oglądali  niecodzienny spektakl teatralny.
Struktury Związku tworzą cztery gminy – Zduńska Wola, Pabianice, Oświęcim oraz Teresin. Przedstawiciele tych samorządów zebrali się w Niepokalanowie w dniu 76. rocznicy aresztowania o. Maksymiliana Kolbego, Patrona Związku Gmin Kolbiańskich.
Wśród uczestników Zjazdu byli m.in. Piotr Niedźwiedzki – prezydent Zduńskiej Woli, Paweł Rózga – sekretarz miasta Pabianic, Janusz Chwierut – prezydent Oświęcimia oraz Marek Olechowski – wójt gminy Teresin.
– Dodatkowymi okazjami tegorocznego spotkania są też 100. rocznica założenia Rycerstwa Niepokalanej i 95. rocznica powstania czasopisma „Rycerz Niepokalanej”. W tym roku mija także 90 lat od zbudowania na teresińskich polach Klasztoru Niepokalanów – przyznaje Marek Jaworski, wice wójt gminy Teresin.

Pierwszy dzień (16.02) to przede wszystkim obrady w ramach zebrania roboczego. – Poza sprawami bieżącymi w trakcie spotkania omówiono organizację tegorocznej MaksyMili czyli ulicznego biegu na dystansie 16 670 metrów – mówi Marek Olechowski wójt Teresina, podkreślając, że kierowana przez niego gmina będzie gościć uczestników MaksyMili już po raz drugi. Wiadomo już, że sportowa impreza odbędzie się w sobotę 17 czerwca br. Biegacze rywalizować będą w kilku kategoriach, w tym oddzielnie dzieci i młodzież. Przypomnijmy, że I Międzynarodowy Masowy Bieg Uliczny MaksyMila, rozegrany na ulicach gminy Teresin, skupił na starcie wiele gwiazd maratońskich tras. Bieg na dystansie 10 mil franciszkańskich wygrał wówczas Kenijczyk Henry Kemboi, a jako drugi do mety na stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji dobiegł Polak etiopskiego pochodzenia – Yared Shegumo, który potem reprezentował nasz kraj podczas IO w Rio de Janeiro. Kogo zobaczymy na starcie czwartej edycji, przekonamy się za kilkanaście tygodni.
Tymczasem po zakończeniu części roboczej niepokalanowskiego Zjazdu Gmin Kolbiańskich jego uczestnicy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w niebywałej, jak się okazało atrakcji kulturalnej, którym był wyjątkowy spektakl teatralny. Został on przygotowany i wystawiony przez Teatr „Słowo” z Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Teresinie. Sztuka zatytułowana „Rycerz Niezłomny” zrobiła na widzach ogromne wrażenie, oklaskom nie było końca.
Nazajutrz, w piątek 17 lutego, delegaci uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył wikariusz Klasztoru o. Mirosław Kopczewski. Poza wspólną modlitwą wierni wysłuchali też opisu aresztowania o. Maksymiliana w dniu 17 lutego 1941 roku. We Mszy św. uczestniczyli też m.in. strażacy z OSP Niepokalanów oraz kap. Henryk Kucharski, Honorowy Obywatel Gminy Teresin.

Jak przyznaje wójt Marek Olechowski, ważnym punktem piątkowych uroczystości był Akt oddania Związku Gmin Kolbiańskich Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt został odczytany przez Piotra Niedźwiedzkiego, prezesa Związku Gmin Kolbiańskich.
Zgodnie z tradycją, po zakończeniu nabożeństwa dokonano uroczystego złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Maksymiliana Kolbe. Tegoroczny Zjazd zakończył się modlitwą w celi zakonnej Założyciela Niepokalanowa i Patrona Związku.
Marcin Odolczyk

Zobacz również: