Young businesswoman (or notary public) seating at the desk in office and stamping document
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy możliwość oskładkowania umów o dzieło, jeżeli będzie ich przybywało – zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednocześnie, że na razie resort nad tym nie pracuje.
„Przyglądamy się uważnie umowom o dzieło” – powiedziała Rafalska w TVP3 Szczecin, pytana, czy jest w planach resortu oskładkowanie umów o dzieło. „Wiemy, że ich skala jest niespotykana, jeżeli spojrzymy na inne kraje Europy, i że jest to zjawisko do tej pory nadużywane” – dodała.
„W związku z wprowadzeniem stawki godzinowej w wysokości 13 zł chcemy zobaczyć, czy odbędzie się ucieczka od tego typu zatrudnienia i przeniesienie ciężaru na umowy o dzieło” – mówiła – „Jeżeli tendencje szukania najniższych kosztów poprzez stosowanie umów o dzieło, uciekania od oskładkowania będą się pogłębiały, będziemy rozważać tę możliwość”.
Minister zaznaczyła, że „póki co, w resorcie nad tym nie pracujemy”. „Liczyłam, że jednolita danina rozwiąże ten problem, który ma w Polsce niespotykane wymiary; nie chcemy w takim wymiarze być najlepsi w całej Europie” – powiedziała.

Źródło: Kurier PAP

Zobacz również: