Prawdopodobnie już w przyszłym roku ruszą prace związane z budową w Sochaczewie najnowocześniejszych w Polsce warsztatów naprawczych pociągów. Inwestycja warta 250 milionów złotych powstanie na tyłach istniejącej lokomotywowni.
Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa. Jak wynika z naszych informacji, wśród najważniejszych inwestycji Kolei Mazowieckich znalazła się budowa nowoczesnej Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Sochaczewie.
O inwestycji zaczęło się mówić w czerwcu 2014 roku, kiedy to KM wygrały przetarg na wieczyste użytkowanie prawie 8-hektarowego gruntu na tyłach istniejącej lokomotywowni.
Jak stwierdził wówczas Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, rozwój należącej do samorządu Mazowsza spółki jest tak dynamiczny, że przestało się już opłacać zlecanie firmom zewnętrznym przeglądów i niezbędnych napraw. – Doszliśmy do wniosku, że zamiast zlecać te prace innym przedsiębiorstwom, sami powinniśmy posiadać niezbędną do tego bazę utrzymaniowo-remontową – stwierdził Adam Struzik. Jak dodał, wybrano Sochaczew, ponieważ jego atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo z linią kolejową E-20 Warszawa – Poznań – Terespol. W niewielkiej odległości znajduje się również dworzec kolejowy oraz autostrada A2. Usytuowanie nowej bazy w Sochaczewie jest także korzystne z punktu widzenia odległości od Warszawy, która wynosi niewiele ponad 50 km.
Chiński wariant
Inwestycja, której koszt może wynieść ponad ćwierć miliarda złotych, miała być realizowana dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że pozyskanie środków zewnętrznych na tego typu inwestycje nie jest proste.
Dlatego samorząd Mazowsza zaczął rozglądać się za innym rozwiązaniem finansowania przedsięwzięcia. Jednym z nich jest wariant chiński. Do rozmów z potencjalnymi chińskim inwestorami – reprezentowanymi przez przedsiębiorstwo China Railway Signal & Communication – doszło w połowie ubiegłego roku. Po ich zakończeniu podkreślono, że wspólna inwestycja mogłaby okazać się sztandarowym projektem współpracy polsko-chińskiej, wpisującym się również w szeroki kontekst budowania chińskiego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. A ten ma przebiegać między innymi przez Polskę. Natomiast wejście Chińczyków w inwestycję oznaczałoby, że w sochaczewskiej sekcji – oprócz pociągów należących do KM – byłyby również naprawiane pociągi innych przewoźników, w tym tych, którzy będą obsługiwali Nowy Jedwabny Szlak. Czy tak się stanie, trudno powiedzieć. Jedno jest jednak pewne – spółka definitywnie zrezygnowała z ubiegania się o unijne wsparcie na realizację inwestycji.
Szukanie pieniędzy
 W ubiegłym tygodniu Koleje Mazowieckie poinformowały, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.
Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” jako osoba prawna, w której Samorząd Województwa Mazowieckiego posiada 100 procent udziałów kapitału zakładowego, może współrealizować przedsięwzięcie w ramach Platformy PPP zgodnie z ustawą o Partnerstwie Publiczno-Prawnym. Jako partner publiczny w ramach otwartej procedury przetargowej spółka liczy na znalezienie partnera prywatnego – najlepiej z branży kolejowej, który w ramach wieloletniej umowy PPP, wybuduje bazę utrzymaniowo-naprawczą w Sochaczewie, zapewni w niej wieloletnie utrzymanie w poziomie P4 taboru Kolei Mazowieckich, czyli napraw okresowych obejmujących przegląd podzespołów i zespołów połączonych z częściowym ich demontażem z pojazdu trakcyjnego oraz naprawę lub wymianę elementów zużytych bądź uszkodzonych. Jak również możliwość prowadzenia własnej działalności zarobkowej na zasadach komercyjnych – poinformowała nas Donata Nowakowska, rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich”. Jak dodała, takie rozwiązanie niesie za sobą także ogromne korzyści dla powiatu sochaczewskiego i okolic, gdyż sprzyjać będzie innowacyjności i rozwojowi nowych technologii. Powstanie około 200 nowych miejsc pracy. Spółka Koleje Mazowieckie zyska gwarancję priorytetowego dostępu do usług utrzymania, co będzie miało bardzo duże znaczenie przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na naprawy, w związku z zakupem nowych pojazdów kolejowych.
Obecnie, jak poinformowała Donata Nowakowska, przygotowywana jest procedura wyboru partnera prywatnego. To właśnie z nim zostanie podpisana umowa na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie warsztatów naprawczych, które mają być w stanie naprawić każdego typu pojazd szynowy. Nowoczesna sekcja w Sochaczewie będzie składała się z hali napraw nadwozi wraz z malarnią, przesuwni wraz z przesuwnicą, specjalistycznych warsztatów naprawczych i przeglądowych, powierzchni magazynowych, całopociągowej myjni taboru i torów postojowych.
Umowa z prywatnym inwestorem ma być zawarta na minimum 14 lat.
Jeżeli wszystko poszłoby po myśli KM, to prace związane z budową warsztatów naprawczych rozpoczęłyby się w przyszłym roku.
Jerzy Szostak

Zobacz również: