Barefooting czyli „bieganie na bosaka” to nowy trend, który zdobywa coraz więcej zwolenników, także wśród naukowców i lekarzy. Firma TECE, jeden z wiodących producentów ogrzewania podłogowego, postanowiła sprawdzić, czy Polacy lubią chodzić boso. Jak wynika z badania przeprowadzonego we współpracy z platformą monitoringu mediów Newspoint, zwyczaj ten to dla Polaków chwila, w której odrywają się od codziennych spraw, mogą się odprężyć i poczuć wolni od obowiązków.

Wychodzi na zdrowie

W wielu krajach chodzenie boso jest tradycją, także w naszej kulturze zaczyna nabierać szczególnego wymiaru. Coraz więcej osób preferuje ten zwyczaj. Dowiedziono, że poprawia krążenie, a nawet pozwala korygować wady stóp. Stąd już niedaleko do stwierdzenia, że chodząc boso po domu wpływamy na postawę i utrzymanie równowagi całego ciała.Zdaniem ekspertów, im częściej będziemy chodzić bez butów, czy to w domu, w biurze, czy na zewnątrz, tym zdrowsze będą nasze stopy.

Badanie przeprowadzone przez firmę TECE we współpracy z platformą Newspoint, która monitoruje m.in. ponad 13 mln polskich źródeł social media, pozwoliły sprawdzić, co Polacy piszą o chodzeniu boso. Zbadano treści udostępniane przez internautów w mediach społecznościowych, na forach i blogach w okresie od stycznia do kwietnia 2016 roku. Analiza jakościowa, przeprowadzona na próbie ponad 500 wpisów, dała obraz tego, jakie są preferencje dotyczące pory dnia czy dni tygodnia. Pogłębiona analiza pozwoliła także wyłonić ulubione pomieszczenia, w których najchętniej przebywamy bez obuwia.

Kobiety aktywne

Kobiety zdecydowanie częściej komentują ten zwyczaj w serwisach społecznościowych, dzieląc się swoimi przemyśleniami. Jak się okazało, to one, w 66%, generowały posty w tym temacie, otwarcie wypowiadając się na temat chodzenia boso. Ten wynik znacznie przewyższał zaangażowanie mężczyzn. Posty najczęściej publikowano wieczorami. Co trzeci badany Polak łączy odpoczynek po pracy i regenerację sił przed następnym dniem z aktywnością w mediach społecznościowych. Co piąty natomiast lubi rozpoczynać swój dzień od podzielenia się nowinkami z resztą świata przed wyjściem do pracy w godzinach porannych (04:00-09:00).

Badanie znajduje również odpowiedzi na pytania, jak chodzenie boso przekłada się na poszczególne dni tygodnia. Co szósty badany praktykuje ten zwyczaj w soboty. Najmniej popularnym dniem jest piątek, który jest ostatnim dniem tygodnia i zazwyczaj upływa na spotkaniach towarzyskich poza domem.

Ciepło od stóp

Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE zauważa:  ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet – powoduje korzystny rozkład ciepła, nie obniża znacząco wilgotności w pomieszczeniach. Nie generuje także intensywnego ruchu powietrza, unoszącego kurz czy roztocza, dzięki czemu jest najbardziej przyjazne dla alergików. Zimne podłogi wykończone terakotą, gresem czy kamieniem stają się ciepłe i z przyjemnością chodzi się po nich boso, nawet zimą.

W jakich pomieszczeniach najchętniej przebywamy bez obuwia? Co piąty Polak wskazał, że najswobodniej czuje się w łazience. Drugim pod względem popularności miejscem, gdzie często chodzimy boso, okazał się balkon. Zwłaszcza latem znajdzie się wielu amatorów. Podobny wynik odnotowano w przypadku kuchni – za przygotowywaniem posiłków na bosaka opowiada się co siódmy internauta. Dość nieoczekiwany wynik otrzymał salon jako miejsce, gdzie spędzamy popołudnia i wypoczywamy po pracy. Zyskał zainteresowanie co dziewiątej osoby.

Jak wykazało badanie, Polacy często dzielą się radością z faktu posiadania ogrzewania podłogowego oraz możliwości chodzenia boso po domu.

Chodźmy boso! Na zdrowie!

Boso po domu - infografika - TECE str. 1Boso po domu - infografika - TECE str. 2Boso po domu - infografika - TECE str. 3

Zobacz również: