Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan. Doszło do niego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku w Łęce Szczucińskiej (powiat dąbrowski, województwo małopolskie).

W dniu 28 grudnia 2016 roku Naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie – Piotr Krupiński – wydał postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu osób podejrzanych: Pawła K., Leszka W. oraz Renaty G.-D.

W toku dalszych czynności 29 grudnia 2016 roku w charakterze podejrzanego przesłuchano Leszka W. Prokurator ogłosił mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo).

29 grudnia 2016 rokuw charakterze podejrzanej przesłuchana została również Renata G.-D. Prokurator ogłosił jej zarzut popełnienia czterech przestępstw z art. 233 par. 1 kodeksu karnego (składanie fałszywych zeznań).

W stosunku do Pawła K. wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 148 par. 2 pkt 1 kodeksu karnego (zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem). Ze względu na to, że podejrzany Pawła K. nie przebywa w miejscu zamieszkania, a aktualne miejsce jego pobytu jest nieznane, zarządzono jego poszukiwania.

W chwili zabójstwa Paweł K. miał 26 lat. Wskazał na niego świadek  Krzysztofa B.: „Cyganówna i ta córka G. podeszły do tego samochodu, rozmawiały z kierowcą, a następnie Cyganówna wsiadła do tyłu za kierowcę Poloneza, a G. poszła w kierunku swojego domu. Ten samochód pojechał z Cyganówną w kierunku Wisły.  W tym okresie jasnym samochodem jeździł młody K.  On był w Szczucinie tak jakby na wakacjach, ponieważ pracował w Austrii”.

Małopolska policja wystawiła list gończy i poszukuje 45-letniego obecnie Pawła Kopacza z Dąbrowy Tarnowskiej.

1

30 grudnia 2016 roku w stosunku do podejrzanej Renaty G.-D. oraz podejrzanych Pawła K. oraz Leszka W. prokurator skierował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności.

PK

TU NASZ ARTYKUŁ O TEJ SPRAWIE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

 

Zobacz również: