13 Października miała miejsce 550 rocznica podpisania II pokoju Toruńskiego. Ta data jest szczególna dla mieszkańców Warmii, ponieważ na mocy tego dokumentu Warmia przeszła pod opiekę Korony (Polski). Dla uczczenia tego wydarzenia, powiat olsztyński ogłosił rok 2016 rokiem upamiętnienia podpisania II pokoju toruńskiego.
Z tej okazji w Biskupcu została otwarta wystawa pt. „Różni ludzie, jedno miasto, jeden cel”.
O wystawie opowiada pomysłodawca i kustosz Piotr Łach.

„Pomysł na tę wystawę chodził mi po głowie od parunastu miesięcy. Gdy usłyszałem, że rok 2016 ma upamiętniać podpisanie II pokoju Toruńskiego postanowiłem działać.
Skatalogowałem swoje zbiory, ustaliłem główną myśl wystawy – bojownicy polskości, którzy byli związani z Biskupcem.
Po rozmowach z Dyrektorami Biskupieckiego Domu Kultury, następnie Centrum Kultury oraz Turystyki i Sportu (ośrodek w międzyczasie zmienił nazwę), udało się. Od każdego z nich dostałem zielone światło i postanowiłem działać.
Po licznych rozmowach z historykami i znawcami Biskupca wiedziałem, gdzie mogę szukać materiałów.
Prócz Warmińsko-Mazurskiego Muzeum w Olsztynie pomoc od tego typu placówek była nikła. Brak pomocy nadrabiałem prywatnymi funduszami i zakupem książek.
Dużą pomoc uzyskałem od lokalnych Bibliotek : publicznej im. Jana Liszewskiego oraz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki – filia w Biskupcu”.
Przy współpracy z CKTiS 11 listopada została otwarta wystawa pod tytułem „Różni ludzie, Jedno miasto, Jeden Cel”. Została ona zainstalowana w „Galerii Ziemi Biskupieckiej”, gdzie z pamiątkami po przedwojennym Biskupcu zaprezentowane postacie świetnie się komponują.

Wstępem do treści wystawy są schody prowadzące do sali gdzie umieszczone są daty od I w. n.e do 1945r, nawiązujące do ważnych wydarzeń związanych z Warmią i Polską.  Wystawa na przykładzie przedstawionych postaci ma zachęcać do zainteresowania dziejami miasta oraz brania z nich przykładu.
„Tak jak w trudnych chwilach, gdy nie było Polski, ludzie w maleńkim Biskupcu kultywowali pamięć i kulturę polską, i gdy przyszła chwila próby – plebiscytu, aktywnie włączyli się
na rzecz propagowania głosowania za przyłączeniem Warmii do Polski.

Na wystawie przedstawione są postacie takie jak prof. Ignacy Pietraszewski (ur. 31 grudnia 1796, zm. 16 listopada 1869), Jan Liszewski (ur. 10 listopada 1852, zm. 23 lipca 1894 r.), x. Walenty Barczewski (ur. 10 lutego 1856 r. w Jarotach, zm. 28 maja 1928), Sylwester Antoni Sznarbach (ur. w 1854, zm. 10 sierpnia 1924), ur. 22 listopada 1905, zm. 30 czerwca 1997r.). Swoim życiem pokazują oni, że można połączyć lokalny patriotyzm z rozwojem zawodowym z czego powinniśmy brać przykład”.

Zwieńczeniem wystawy jest lista blisko 60 osób działających w Związku Polaków w Niemczech z regionu Biskupca oraz lista ponad 20 osób z regionu Biskupca związanych
z Towarzystwem Czytelni Ludowych. „Ponadto podczas pracy nad wystawą trafiłem na ok 20 nazwisk działaczy na rzecz polskości regionu Biskupca nie związanych w organizacjach. To pokazuje potencjał do rozbudowywania tej wystawy i pogłębiania wiedzy na ich temat”.

Ostatnim istotnym elementem jest plakat z wizerunkiem i „linią R. Dmowskiego” opatrzony cytatem, iż Warmia powinna należeć do Polski. „To pokazuje, iż temat przynależności Warmii do Polski istniał na salonach podczas konferencji pokojowej po I wojnie światowej”.

O wystawie mówił Piotr Łach
KW

Zobacz również: