Rośliny za oknem relaksują i cieszą oko, a przydomowe ogrody są świetnym miejscem rodzinnych zabaw oraz aktywnego wypoczynku. Zimą, wbrew pozorom, nie musimy z tego rezygnować. Systematyczna pielęgnacja i sadzenie roślin zimozielonych to doskonałe rozwiązania jeżeli chcemy, by nasz ogród był piękny 365 dni w roku. Podpowiadamy, jak zimą dbać o „małe eko-raje”.

Ogród wiecznie zielony

Co kryje się pod sformułowaniem rośliny zimozielone? To takie gatunki drzew i krzewów, które na zimę nie zrzucają liści i igieł, przez co stanowią piękną dekorację ogrodu nawet w grudniu czy w styczniu. Najpopularniejsze z nich to oczywiście iglaki, jednak wachlarz możliwości jest dużo szerszy. By ciekawie zaaranżować ogród zimowy postawmy na krzewy – tutaj szczególnie polecane są berberys i ostrokrzew. Zwłaszcza ten ostatni jest bardzo wdzięczny w hodowli, ponieważ jego efektowne czerwone jagody oraz ciemnozielone liście stanowią nie tylko ozdobę ogrodu, ale także domu, w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli zależy nam na krzewach, które zimą wydadzą kolorowe owoce zdecydujmy się na ognik. Krzew ten rodzi różnokolorowe jagody – od żółtych, przez pomarańczowe aż do czerwonych. Warto przyjrzeć się także ofertom sklepów ogrodniczych jeżeli chodzi o byliny o ozdobnych liściach takie jak floksy, kopytnik, goździk Allwooda czy juka karolińska.

Gdy natura drzemie

Zimą ogrody wydają się być całkowicie uśpione i opustoszałe. Nic bardziej mylnego. Po zakończeniu sezonu nadal niezbędne jest wykonanie szeregu prac. Jeżeli w naszym ogrodzie rosną drzewa iglaste, takie jak na przykład cyprysy, należy je obwiązać, zaś inne rośliny przykryć. Najlepszym rozwiązaniem jest ekologiczna słomianka, ale odpowiednie będą także siatki wykonane z tworzyw sztucznych. Pnie drzewek możemy zabezpieczyć zarówno przez ich pobielenie, jaki użycie tekturowych osłonek. W pełni śnieżnej zimy podstawowym obowiązkiem dobrego ogrodnika-amatora jest odśnieżanie. Puszyste śniegowe czapy wyglądają pięknie na zielonych drzewach
i krzewach jednak należy uważać, by delikatne gałązki nie złamały się pod ciężarem zmrożonego śniegu oraz lodu. Jeżeli widzimy, że drzewa uginają się pod naporem białego puchu koniecznie strzepmy z nich jego nadmiar. Gdy już zajmiemy się roślinami możemy przejść do odśnieżania ścieżek i podjazdów. Do tego celu najlepiej wybrać lekkie, ale wytrzymałe łopaty. Wskazane jest, by narzędzia posiadały aluminiowe wzmocnienia – będą one pomocne przy rozdrabnianiu zmrożonego śniegu oraz lodu. Odśnieżone ścieżki możemy posypać piaskiem. Popularne jest także posypywanie solą, które przez specjalistów nie jest zalecane, ze względu na możliwość uszkodzenia nawierzchni, a nawet uschnięcia roślin.


Zimą wycinamy nie tylko choinkę

Grudzień to dobry czas, by zająć się przycinaniem krzewów oraz drzewek, ponieważ ich soki krążą wtedy wolniej. Przeprowadzając zimowe cięcie należy usunąć gałęzie zniszczone przymrozkami, chore lub nadłamane. To także dobra okazja, by nadać koronom roślin pożądany kształt. Warto, by powstałe po cięciu rany zabezpieczyć odpowiednimi środkami przed wnikaniem grzybów oraz chorobotwórczych patogenów. Pamiętajmy, jednak że warunkiem wykonania zabiegów jest dodatnia temperatura. Obecnie na rynku ogrodniczym dostępne są środki, których możemy używać nawet, gdy słupek rtęci wskazuje jedynie 5 stopni powyżej 0 – wskazuje Renata Wojtal, przedstawiciel Huwa San Poland. Gdy już odłożymy sekatory i piły do szopy na narzędzia skupmy się na przygotowaniu gleby do wiosny. To bardzo ważne, żeby nawet zimową porą odżywiać ziemię, w której przy pierwszych promieniach wiosennego słońca wzejdą smaczne owoce i warzywa oraz wielokolorowe kwiaty. Odpowiednią dawkę substancji odżywczych zapewni rozrzucenie kompostu.

Skarby jesieni bezpiecznie ukryte

W wielu ogrodach jesienią owocują jabłonie, śliwy, grusze czy borówki. Nie wszystkie owoce jesteśmy w stanie od razu przerobić na przetwory lub dżemy, które bezpiecznie możemy przechowywać w domowej spiżarni. Zanim zaczniemy składować plony: owoce i warzywa, musimy odpowiednio przygotować do tego pomieszczenia oraz pojemniki do przechowywania. Po umyciu należy je zdezynfekować odpowiednim preparatem. Bardzo ważne, by taki preparat był ekologiczny i bezpieczny dla człowieka, ponieważ będzie on miał styczność bezpośrednio z tym, co jemy – dodaje Renata Wojtal, Huwa San Poland. Ważna jest też niska temperatura i suchość powietrza. W takich warunkach szkodliwe grzyby i pleśnie będą rozwijały się o wiele wolniej. Owoce poukładane w ażurowych skrzyniach lub koszach nie powinny stykać się ze sobą. Dobrze jest też systematycznie sortować zbiory, ponieważ mocno dojrzałe owoce wydzielają substancje, które przyspieszają dojrzewanie i psucie innych okazów.

 

Zobacz również: