W restauracjach liczy się nie tylko wystrój wnętrza, które ma nastrajać do celebracji posiłków czy wygodne meble. Ważną kwestią jest podłoga, która powinna spełniać określone normy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak wybrać właściwie.

 Podłoga w restauracji to nie tylko kwestia estetyczna, ale również wymóg prawny. Normy ściśle określają jaka ma ona być, aby lokal mógł uzyskać zgodę instytucji zatwierdzających na działalność gastronomiczną. Zgodnie z literą prawa posadzka taka musi zostać wykonana z trwałych, gładkich, zmywalnych, nienasiąkliwych, nieśliskich, odpornych na ścieranie i uderzenia materiałów, których powierzchnia nie będzie ulegała uszkodzeniom w trakcie intensywnego użytkowania. Okładziny podłogowe w obiektach publicznych muszą spełniać normy określające klasę antypoślizgową, ochronę przeciwpożarową i warunki sanitarne. W przypadku pomieszczeń restauracyjnych o dużym natężeniu ruchu, najważniejszymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę, będzie klasa użytkowa posadzki podłogowej i w przypadku paneli również klasa ścieralności.

– Lubię stosować naturalne materiały na podłogi restauracyjne, takie jak deski czy drewniane parkiety, ale wszystko zależy od standardu obiektu gastronomicznego i gustu inwestora – mówi Justyna Jabłońska, współwłaścicielka pracowni architektonicznej ORB Studio z Warszawy. – Sprawdzą się tu gres i terakota, ale też panele podłogowe LVT, które są praktyczne, trwałe i doskonale imitują naturalne materiały. Wykładziny dywanowe używa się natomiast najczęściej w restauracjach hotelowych i salach bankietowych. 

Drewno jest pięknym i wdzięcznym naturalnym materiałem podłogowym. Ta naturalność jest zaletą, ale również wadą w przypadku restauracji, ponieważ wymaga specjalnej konserwacji, jest niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć oraz jest dość drogie, zarówno jeśli chodzi o materiał i montaż, a także renowację.

Panele LVT (Luxury Vinyl Tiles) są popularnym materiałem podłogowym, który doskonale sprawdza się w obiektach gastronomicznych. Mogą do złudzenia przypominać drewno, kamień, a nawet metal. Ich atutem jest dość niska cena materiału i robocizny, konserwacji, a także sprawna wymiana uszkodzonych elementów. Nieograniczone wzornictwo i kolorystyka, łatwość utrzymania w czystości, odporność na środki chemiczne, ścieranie i zarysowania (dobrzy producenci na te parametry udzielają gwarancji nawet do 20 lat) oraz tak ważne bezpieczeństwo antypoślizgowe to także argumenty za ich zastosowaniem w restauracjach i obiektach gastronomicznych. Doskonale tłumią hałas, są trudno zapalne oraz antyelektrostatyczne.

Wykładziny dywanowe zapewniają komfort przede wszystkim gościom restauracji hotelowych. Są miękkie i przyjemnie się po nich stąpa. Ważne aby zastosować produkt, który będzie odporny na zabrudzenia dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu np. na bazie teflonu czy scotchgardu i antystatyczny. Warunkiem wyboru wykładziny jest jej klasa użytkowa tzw. klasa ścieralności, która w restauracji powinna wynosić 33 (heavy commercial) w oparciu o normę EN1307. Dla wzmocnienia komfortu gości oraz poprawy akustyki można zastosować dodatkowy podkład filcowy lub podkład gumowy, na którym montowana jest wykładzina.

fot-carpet-studio_amtico_chroma-black-ar0d1500-block-weave-february-16-cmyk-tif-2

Decydując się na konkretny rodzaj podłogi przyjrzyjmy się produktowi i producentowi, ale też jej dostawcy. Sprawdźmy na co otrzymamy gwarancję, ile lat będzie ona obowiązywała oraz czy będzie zapewniony serwis pogwarancyjny. Dowiedzmy się też ile faktycznie zapłacimy za materiał – jaki procent będą stanowiły odpady, bo to może znacznie podwyższyć koszt podłogi. I choć oszczędność jest dobrą cechą warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej jednak zapłacić więcej za wyższą jakość produktu, który nam posłuży wiele lat. Okładzina podłogowa w restauracji musi służyć długo, a jej wymiana na nową będzie kosztowną inwestycją i niełatwym przedsięwzięciem.

– Warto też zwrócić uwagę czy firma oferująca wykładziny posiada referencje – jakie i ile realizacji wykonała do tej pory – zwraca uwagę Radosław Pabijan, Dyrektor Handlowy w firmie Carpet Studio, wyłącznego dystrybutora na Polskę wysokiej jakości wykładzin dywanowych EGE i paneli LVT Amtico. – Dobrze jest poprosić o referencje, zobaczyć jak wygląda wykładzina już używana po 5 latach i porozmawiać z właścicielami obiektu o tym, czy jest zadowolony z serwisu firmy.

 

Zobacz również: