Świąteczne porządki w trymiga

Sklepowe witryny coraz częściej przypominają o nadchodzącym Bożym Narodzeniu. Świąteczne dekoracje zdają się też sugerować, że to już najwyższy czas, aby zabrać się za generalne porządki w naszych domach. Choć gruntowne sprzątanie bywa odkładane na ostatnią chwilę, to jednak warto zawczasu dobrze je zaplanować, aby nie zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, jak sprawnie przebrnąć przez długą listę zadań i szybko zabrać się za przyjemniejsze czynności.

Zanim przystąpimy do gruntownych porządków, warto odpowiednio zorganizować prace. Przede wszystkim przygotujmy sobie zestaw narzędzi i preparatów: szmatki z mikrofibry, specjalistyczne środki do czyszczenia, płyn do mycia uniwersalnego i/lub domowe specyfiki (takie jak ocet) oraz wielofunkcyjne urządzenie czyszczące. Warto też opracować plan działań z podziałem obowiązków – oczywiście dostosowany do możliwości i stylu życia domowników.

Czyste okna? Nic trudnego!

Jednym z bardziej czasochłonnych punktów programu świątecznych porządków jest mycie okien. Aby przebiegło sprawnie, dobrze jest zaopatrzyć się w dobry płyn do szyb (najlepiej zawierający alkohol, gdyż nie pozostawi smug, więc obejdzie się bez żmudnego polerowania). Ważny jest też odpowiedni sprzęt – jeśli chcemy szybko umyć okna, dobrze jest wykorzystać specjalistyczne urządzenia np. mop parowy DUO. Do mycia ram (szczególnie drewnianych) należy wykorzystać inny środek niż ten do mycia szyb, gdyż amoniak (występujący w wielu z nich) może uszkodzić lakier. W przypadku plastikowych ram możemy użyć uniwersalnego płynu, a do drewnianych – specjalistycznego.

Pozbądź się kurzu

Zabiegani, w natłoku codziennych obowiązków, często ograniczamy czas przeznaczony na porządkowanie. Warto jednak pozbyć się kurzu z wszelkich zakamarków. Jeśli od razu przebiegła Ci myśl „po co, przecież za tydzień będzie to samo”, pamiętaj, że w jednym gramie kurzu może znajdować się ok. 2 tysięcy roztoczy. Jeśli nadal nie czujesz się zachęcona/y do wymiatania kurzu z każdego kąta, to wiedz, że te małe organizmy produkują aż 200 razy więcej odchodów niż ważą! Czy to wystarczająca motywacja?

Zadbaj o operacyjne serce domu i uporządkuj kuchnię

Przygotowanie ciast, sałatek i innych pyszności pójdzie znacznie sprawniej, jeśli właściwie przygotujemy miejsce pracy – kuchnię. Zacznijmy od przeglądu lodówki i spiżarki – przecież w trakcie świąt z reguły potrzebujemy więcej wolnego miejsca. Warto o tym pomyśleć wcześniej i wyrzucić niepotrzebne (np. przeterminowane) artykuły. Z jednej strony – nie będziemy głowić się, gdzie zmieścić produkty do przygotowania świątecznych smakołyków lub już gotowych potraw. Z drugiej natomiast unikniemy zmarnowania całego dania, gdyby okazało się, że nieopatrznie któraś z puszek lub przypraw już dawno przekroczyła zalecany termin spożycia. Jeśli zmagamy się z nieprzyjemnym zapachem w lodówce – przetrzyjmy ją gąbką nasączoną octem, a następnie włóżmy do niej węgiel drzewny lub zmieloną kawę, które wchłoną dziwne aromaty. Z kolei, aby doczyścić piekarnik czy mikrofalówkę można wykorzystać wielofunkcyjne urządzenie czyszczące. Sprzęty takie jak Multi 10w1 marki Homekraft, dzięki wielu różnym końcówkom (dysze, szczoteczki), pozwalają dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, a para pomaga skutecznie usunąć tłuszcz i kamień. Półki w szafkach możemy z kolei przetrzeć wilgotną szmatką, w przypadku tłustego nalotu osadzającego się na górnych szafkach podczas gotowania – szmatką ze specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do czyszczenia kuchni.

Przygotuj salon na wizytę gości

Czy na co dzień zdarza ci się pozostawić w salonie, pod ręką, różne przydatne drobiazgi? Choć bywają one na prawdę pomocne, to jednak warto je uprzątnąć przy okazji generalnych porządków. Można to zrobić stosując np. coraz popularniejszą metodą KonMari opracowaną przez Marie Kondo. Posiadacze kominka również przed świętami powinni zadbać o to, aby cieszył „oko”. Warto pamiętać, że czyszczenie kominka z sadzy i popiołów ma nie tylko względy estetyczne, ale również praktyczne – zapobiega zagrożeniom pożarowym. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu (np. odkurzacza do popiołu marki Schter) trzeba pamiętać, aby podłoże było suche, a płomień wygaszony co najmniej 12h wcześniej.

Zadbaj o podłogi

Podstawą pielęgnacji podłóg jest dokładne odkurzenie, również w tych miejscach, które pomijamy w trakcie cotygodniowego sprzątania, dlatego warto odsunąć łóżka, szafki, zwinąć dywany/dywaniki i dokładnie odkurzyć te miejsca. Jeśli posiadamy powierzchnie różnego typu, możemy zastosować preparat do mycia uniwersalnego, który sprawdzi się zarówno w przypadku desek, paneli, jak i kafelek. W przypadku trudnych, bo np. zaschniętych zabrudzeń, świetnym rozwiązaniem będzie mop parowy przeznaczony do wielu rodzajów podłóg: paneli, płytek, dywanów.

Po wykonaniu całej listy zadań, gdy każdy kąt lśni już czystością, dobrze jest przewietrzyć cztery kąty (uchylone okna pozostawić przynajmniej na 10 minut) i zadbać o to, aby dom przyjemnie pachniał – np. świątecznymi pierniczkami lub mandarynkami.

Artykuł przygotowany z ekspertami marek Homekraft i Schter.