Remonty 119 cmentarzy i kwater wojennych w 54 gminach prowadzone są w województwie mazowieckim. W tym roku na konserwację historycznych mogił Wojewoda Mazowiecki przeznaczył ok. 2,5 mln zł. Na Mazowszu znajduje się najwięcej w Polsce grobów i cmentarzy wojennych – ponad 1300.

Największym przedsięwzięciem był remont kwatery żołnierzy Wojska Polskiego 1920 roku na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Z budżetu Wojewody przeznaczono na ten cel ponad 1 mln zł. Podczas prac wymieniono m.in. 1 231 zniszczonych betonowych krzyży, a także poddano renowacji 1288 tabliczek epitafijnych oraz alejki między grobami poległych żołnierzy.
Ponadto wykonano następujące prace renowacyjne:
· Czernice Borowe – remont mogiły nieznanego żołnierza na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych – koszt: 26,5 tys. zł;
· Czerwińsk nad Wisłą – remont mogiły zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Czerwińsku nad Wisłą – koszt: 45 tys. zł;
· Sobienie Jeziory – remont mogiły nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego z II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Sobieniach Jeziorach – koszt: ok. 33 tys. zł;
· Gąbin – remont mogiły zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. – koszt: 10 tys. zł;
· Wyśmierzyce – remont mogiły zbiorowej ofiar terroru z II wojny światowej we wsi Brodek – koszt: 40 tys. zł;
· Jabłonna – remont mogiły zbiorowej 12 więźniów Pawiaka na cmentarzu parafialnym – koszt ok. 28 tys. zł;
· Gostynin – odtworzenie mogiły żołnierzy niemieckich z I wojny światowej na cmentarzu ewangelicko augsburskim – koszt: 25 tys. zł.

Moim obowiązkiem jako Wojewody jest zapewnienie funduszy na remonty, konserwacje mogił i cmentarzy z okresu I i II wojny światowej, powstań narodowych oraz czasów represji komunistycznej. To przecież nasza historia, nasza polskość, nauka dla młodego pokolenia – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

W 2017 r. planowane są kompleksowe remonty kwater wojennych żołnierzy Września 1939 r. na Powązkach Wojskowych w Warszawie oraz cmentarzach Bitwy nad Bzurą w Iłowie, Juliopolu, Teresinie, Budach Starych, Brwinowie, Kampinosie i Granicy. Każdego roku Wojewoda Mazowiecki przeznacza pieniądze na remonty mogił, utrzymanie porządku na cmentarzach oraz konserwację zieleni cmentarzy wojennych. Wnioski o przyznanie dotacji gminy mogą składać do 30 czerwca każdego roku.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

fot.Sebastian Kacprzak

Zobacz również: