Ponad pół godziny trwała licytacja najdroższej w historii Łodzi nieruchomości wystawionej na sprzedaż. Cena wywoławcza za 2 działki o łącznej pow. ponad 20 tys. m kw. znajdujących się między dworcem Łódź Fabryczna i kompleksem EC1 została ustalona na 60 mln zł. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy: Budomal, Ghelamco i Polcom Investment należąca do HB Reavis.

Po kilkudziesięciu przebiciach cena sprzedaży została ustalona na 85,2 mln zł netto, a nowym właścicielem działki zostało Ghelamco. Zgodnie z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania jest to teren zabudowy usługowej z uzupełniającą zabudową mieszkaniową, na którym może stanąć 9 budynków.
W Nowym Centrum Łodzi realizowanych jest obecnie kilka innych inwestycji. Skanska wznosi po północnej stronie dworca biurowiec Nowa Fabryczna i niebawem rozpocznie prace przy tzw. Bramie Miasta na działce, którą kupiła w zeszłym roku od miasta za 28,5 mln zł netto.

Dla Ghelamco nie jest to pierwsza inwestycja w NCŁ. Firma wspólnie z łódzkim Budomalem wznosi obok EC1 biurowiec – Przystanek mBank. Kolejną inwestycją w nowej dzielnicy wokół dworca jest Fabryka Przedsiębiorczości – adaptacja do funkcji biurowej jedynej zabytkowej fabryki na terenie NCŁ.

Sercem Nowego Centrum Łodzi jest odnowiona w ostatnich latach zabytkowa elektrownia EC1. We wschodniej części pierwszej łódzkiej elektrowni z 1907 roku powstało już najnowocześniejsze w Polsce planetarium, uznane niedawno za nowy cud Polski w plebiscycie National Geographic oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Obok, w zachodniej części EC1 niebawem rozpocznie działalność multimedialne i interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

źródło: UMŁ

Zobacz również: