TVP Kultura we wtorek 1 listopada pokaże poruszający spektakl poetycko-muzyczny na kanwie „Pamiętników z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w aranżacji Mateusza Pospieszalskiego, wieńczący Galę Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” 2016.
 Gdyński festiwal – objęty patronatem medialnym Telewizji Polskiej – wśród swoich najbardziej prestiżowych laurów posiadał nowo ustanowioną nagrodę Prezesa Zarządu TVP, którą Jacek Kurski uhonorował przejmujący film „Cztery życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.
W poniedziałek 31 października br. o godz. 16:42, w ramach pasma prezentującego reportaże z ośrodków Telewizji Polskiej, TVP Kultura przedstawi materiał zrealizowany przez dziennikarzy gdańskich pt. „VIII Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jest to reporterska relacja, pokazującą zarówno najbardziej interesujące warsztaty, seminaria i spotkania festiwalowe, jak i bohaterów podziemia niepodległościowego, po których niezwykłe losy sięgnęli twórcy dokumentalnych opowieści filmowych.
Telewizja Polska była autorem codziennych relacji z wydarzeń festiwalowych, w tym uroczystej finałowej Gali wręczenia nagród, retransmitowanej 2 października na antenie Jedynki. We wtorek 1 listopada br. o godz. 09:55 na antenie TVP Kultura będzie można po raz pierwszy obejrzeć wzruszające widowisko poetycko-muzyczne, które stanowiło zwieńczenie tej Gali. Jego kanwą literacką były „Pamiętniki z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, w poruszającej aranżacji Mateusza Pospieszalskiego. W widowisku wystąpili m.in. Adam Nowak („Raz, Dwa, Trzy”), Katarzyna Groniec i Leszek Możdżer.

Ideą gdyńskiego festiwalu jest przypomnienie – w niekonwencjonalny sposób – sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. W tym roku na konkurs nadesłano aż 64 filmy – była to rekordowa liczba zgłoszeń.

Zobacz również: