Amerykanin Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni” – ogłosiła w czwartek Akademia Szwedzka.

Nagroda, którą otrzyma Dylan – piosenkarz, autor tekstów, pisarz i poeta – warta jest 8 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 927 tys. dolarów.

Bob Dylan urodził się jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota.

Będąc jeszcze dzieckiem nauczył się grać na gitarze i harmonijce ustnej, a w szkole średniej założył swój pierwszy zespół. Kształcił się na University of Minnesota, jednak studiów nie ukończył.

Dużo koncertował, w 1961 roku otwierał występy legendy bluesa Johna Lee Hookera. Debiutancką płytę wydał w marcu 1962 roku. Wypełniły ją standardy bluesowe i folkowe oraz kompozycje autorskie.

Kolejne utwory Dylana znalazły się na albumie „The Times They Are a-Changin” (1964). Teksty inspirowane były poezją Arthura Rimbauda i Johna Keatsa. Wtedy też Dylan zaczął dodawać do swoich kompozycji elementy bluesa i rhythm and bluesa.

Następna płyta została zatytułowana „Another Side of Bob Dylan”. W 1965 roku napisał piosenkę „Mr. Tambourine Man”, która jest jednym z najbardziej znanych utworów muzyka. Wykonywał go między innymi zespół The Byrds.

W 1965 roku piosenka artysty „Like a Rolling Stone” znalazła się na drugim miejscu listy przebojów. Do wiosny 1966 roku muzyk miał na koncie ponad 10 mln sprzedanych płyt.

W 1970 roku Dylan napisał muzykę do filmu Sama Peckinpaha „Pat Garrett and Billy the Kid”. Na ścieżce dźwiękowej znalazła się piosenka „Knockin’ on Heaven’s Door”, jeden z największych jego przebojów.

Dylan występował też w zespole Traveling Wilburys, obok George’a Harrisona, Jeffa Lynne’a, Toma Petty’ego, Roy’a Orbisona. Nagrał z nim dwie płyty, z których większym powodzeniem cieszyła się „Traveling Wilburys Vol. 1”.

W latach 90. artysta wiele koncertował i wydawał kolejne albumy. Najważniejszy z nich to „Time Out of Mind”, który przyniósł mu trzy nagrody Grammy.

W 2015 roku literacką Nagrodę Nobla otrzymała Białorusinka Swietłana Aleksijewicz.

eze

Zobacz również: