Centrum Sztuki Moście w Tarnowie prezentować będzie najnowsze choreografie sezonu. Wystąpią Compagnie Hervé Koubi z Francji, BeijingDance/LDTX z Chin, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz młodzi, niezależni artyści i tancerze niesłyszący.

Do tej pory prócz polskich najlepszych grup tańca współczesnego wystąpiły w festiwalu teatry z Izraela, Senegalu, Danii, Hiszpania, Portugalii, Norwegii, Słowacji, Czech, Słowenii czy Litwy. Pokazanych zostało kilkadziesiąt najnowszych tytułów często światowej sławy polskich i zagranicznych choreografów.

Festiwal otworzy w tym roku spektakl „Dzikie noce lub pierwsze poranki świata”, przygotowany przez tancerzy z Francji, Algierii i Burkina Faso, łączący taniec współczesny z hip hopem i elementami akrobatyki w choreografii Herve Koubi i Guillaume Gabriel. Spektakl przygotowany do muzyki Wagnera, Mozarta i tradycyjnej muzyki algierskiej jest poszukiwaniem nadziei i historycznego światła w świecie jaki dzielą mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego.

Festiwalowi towarzyszy wystawa zdjęć Amerykanina Davida Perkinsa zatytułowana „Home Stage” który fotografuje tancerzy poza sceną, w codziennym środowisku. Perkins utrwala obraz artystów w pozach tanecznych np. w domu, przy śniadaniu, gdy pracują, bawią się z dziećmi. Jak sam podkreśla „…fascynujące jest to, że posiadają zdolność wyrażania ludzkich emocji, obaw, a nawet idei politycznych poprzez ruch ciała”.

W ramach ministerialnego programu Kultura Dostępna przy festiwalu trwają warsztaty choreoterapii pt. „Terapia Tańcem” dla terapeutów i osób niesłyszących. Dla osób startujących w zawodowej twórczości choreograficznej Centrum Sztuki Mościce organizuje, jak co roku konkurs choreograficzny SOURCE OF THE DANCE, podczas którego wyłonieni zostaną najlepsi, młodzi artyści w kategoriach: profesjonaliści i amatorzy. W jury przyznającym nagrody wartości 8000 zł zasiądą ważne postaci polskiej sceny tańca: Zofia Rudnicka, Jacek Przybyłowicz i Witold Jurewicz. Nagrody funduje Fundusz Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS oraz Prezydent Tarnowa. Festiwal finansowany jest z budżetu samorządu Województwa Małopolskiego.

Źródło informacji: Centrum Sztuki Mościce

Zobacz również: