Na początku października poznamy firmę, która na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wybuduje nową komendę sochaczewskiej policji. Zostanie ona oddana do użytku we wrześniu 2019 roku i powstanie na działce po byłym przedszkolu przy ulicy 1 Maja.

To, o czym informowaliśmy kilka miesięcy temu, stało się faktem. W połowie września Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu ogłosiła przetarg na budowę nowej siedziby sochaczewskiej policji. Nowoczesna komenda zostanie wybudowana na działce przy ulicy 1 Maja, którą kilka lat temu miejski samorząd przekazał policji właśnie pod realizację tej inwestycji.

Ogłoszenie przetargu na budowę jest dużym krokiem, który przybliży nas do budowy nowej siedziby sochaczewskiej komendy. Udało się to osiągnąć dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji lokalnych samorządów, które współfinansują koszty i przekazali środki pozwalające na przyspieszenie i wdrożenie prac. Policjanci zasługują na godne warunki pracy, a społeczeństwo zasługuje na godne warunki, w których będą mogli zostać przyjęci i otrzymać pomoc od policjantów. Często dotyczy to ofiar poważnych przestępstw oraz osób spotykających się z różnymi problemami. W nowej komendzie będziemy dysponować pomieszczeniami, w których zapewniona będzie pełna dyskrecja. Stworzone zostaną warunki do częstszych spotkań ze społeczeństwem. Obecnie nie mamy pomieszczenia do zorganizowania takiego spotkania, czy też przeprowadzenia działań profilaktycznych na terenie naszej jednostki. Bardzo ważnym elementem będzie pokonanie barier architektonicznych, które zdecydowanie utrudniają kontakt osobom niepełnosprawnym. W nowym budynku będzie specjalny podjazd oraz winda, dzięki której osoba niepełnosprawna będzie mogła dostać się na każde piętro – powiedział nam mł. insp. Michał Safjański, Komendant Powiatowy Policji  w Sochaczewie.

Kosztowne opóźnienie

Nowa komenda miała zostać wybudowana kilka lat temu. Jednak do realizacji inwestycji nie doszło ze względu na brak środków. Było to spowodowane cięciami dokonywanymi w budżecie MSWiA przez poprzedni rząd, który jak tylko mógł oszczędzał na wydatkach policji. Tymczasem koszty budowy nowej siedziby sochaczewskiej policji rosły z każdym rokiem. Z początkowej kwoty kilkunastu milionów złotych koszty jej budowy doszły do prawie 30 milionów. A to z powodu wprowadzenia w 2009 roku wytycznych dotyczących standaryzacji wszystkich nowo powstających komend.

Standaryzacja, choć kosztowna, ma przede wszystkim na celu poprawę fatalnych warunków, w jakich pracują policjanci, i przyjmują osoby, które zgłaszają się do nich z różnymi problemami.

Otóż z opublikowanego kilka lat temu raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że praktycznie większość komend policji, to budynki nadające się, jeżeli nie do wyburzenia, to do generalnych remontów. Nie lepiej jest w Sochaczewie, gdzie funkcjonariusze pracują w przedwojennej kamienicy zaadaptowanej na potrzeby policji. Co z kolei powoduje, że sochaczewska komenda nie spełnia żadnych norm stawianych takim obiektom.

Skok cywilizacyjny

Jednak za trzy lata to wszystko się zmieni. Na działce przy 1 Maja powstanie trzypiętrowy, podpiwniczony budynek w kształcie litery „U” z wewnętrznym dziedzińcem. Jego powierzchnia to 4,5 tysiące metrów kwadratowych. Główne wejście do komendy zostanie usytuowane od strony 1 Maja, gdzie powstanie również parking dla interesantów. Na jego parterze znajdzie się m.in. poczekalnia dla interesantów. W budynku zaplanowano także specjalny pokój dla przesłuchań małoletnich ofiar i świadków przestępstw – tzw. Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. Choć w tym przypadku możemy mówić raczej o całym kompleksie. Będzie się on składał z szeregu pomieszczeń, w tym pokoju przesłuchań małoletnich ofiar i świadków, pomieszczenia do odsłuchu i podglądu przesłuchania z możliwością rejestracji, pomieszczenia dla opiekunów oraz oddzielnego wc.

Oprócz głównego budynku na działce przy ul. 1 Maja zostanie wybudowany pawilon socjalno – gospodarczy, obok którego powstanie wiata dla policyjnych psów. Do tego dojdzie garaż oraz wiata parkingowa. Przy okazji budowy komendy zostanie także przebudowana ulica Ułanów Jazłowieckich, przy której zostanie wybudowany parking dla pracowników komendy oraz jeden z wjazdów na teren jednostki, drugi zostanie usytuowany od strony 1 Maja.

Spełnione marzenia

Należy dodać, że budowa nowej komendy stała się możliwa dzięki staraniom obecnego oraz poprzednich komendantów sochaczewskiej policji. Przypomnijmy, że inicjatorem jej budowy był inspektor Józef Suchecki, były komendant sochaczewskiej policji, który do Sochaczewa trafił z Legionowa. – Jestem w szoku, że policjanci muszą pracować w takich warunkach. Dlatego zrobię co tylko możliwe, aby to zmienić – powiedział nam przed laty inspektor Józef Suchecki, gdy obejmował szefostwo sochaczewskiej jednostki. I to właśnie on rozpoczął rozmowy z miastem i sfinalizował przekazanie policji działki przy ulicy 1 Maja. Także za jego szefowania KPP w Sochaczewie samorządy z terenu naszego powiatu zadeklarowały wsparcie finansowe inwestycji 5 milionami złotych. I te deklaracje, poparte uchwałami rad, obowiązują do dziś.

Choć należy podkreślić, że przeciągające się procedury związane z rozpoczęciem budowy w pewnym momencie doprowadziły do tego, że część miejskich radnych postulowała odebranie policji działki i jej sprzedaż w celu podreperowania budżetu Sochaczewa. Na szczęście podobne pomysły nie spotkały się z poparciem obecnych władz miasta. Gdyż od samego początku były one przekonane, że prędzej czy później nowa siedziba policji zostanie wybudowana.

Po prostu musimy uzbroić się w cierpliwość – podkreślał wielokrotnie Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

I wygląda na to, że ta cierpliwość została w końcu nagrodzona.
Ogłoszenie o przetargu jest jednym z elementów, który przybliża nas do powstania nowej komendy. Z ciekawością będziemy śledzić każdy etap. Jeśli proces nie zostanie zakłócony, prawdopodobnie w listopadzie tego roku zostanie wmurowany kamień węgielny. Chciałbym podziękować staroście sochaczewskiemu, pani Jolancie Gonta oraz burmistrzowi miasta Sochaczew – panu Piotrowi Osieckiemu, wójtom i wszystkim samorządowcom z terenu powiatu sochaczewskiego. Bardzo dziękuję za pomoc, którą otrzymaliśmy od Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu, insp. Tomasza Michułki oraz jego zastępcy, mł. insp. Mirosława Jedynaka – podkreśla komendant Michał Safjański.
– Bardzo się cieszę, że po tylu latach starań i zabiegów o budowę nowej komendy dla sochaczewskiej policji słowa zamieniają się w czyny. I tym samym sochaczewscy policjanci, będą mieli nowy, nowoczesny budynek, dzięki któremu będą mogli dużo lepiej pełnić swoją służbę na terenie powiatu sochaczewskiego jak i naszego miasta. – dodaje Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
Jerzy Szostak

Fot.: KGP

 

 


 

 

Zobacz również: