Burglar breaking into a house window with a crowbar

Złodzieje coraz częściej wykorzystują nieobecność mieszkańców i włamują się w biały dzień. Przeszkodą nie są nawet sąsiedzi, którzy mogliby zauważyć złodziei. Mają też doskonałe rozeznanie, kogo okraść. Tym razem wybrali dom biznesmena.

Złodzieje wykorzystali nieobecność właścicieli, którzy wyjechali do pracy. W środę, 21 września, nieznany sprawca włamał się do domu przedsiębiorcy w miejscowości Karolków Szwarocki.

Perfekcyjny skok

Złodzieje, na co wskazują straty wyszczególnione przez mieszkańców domu, mieli doskonałe rozeznanie i wiedzieli, że mogą dobrze się obłowić. Wiedzieli też, że przez dłuższy czas nie będą niepokojeni przez nikogo. I będą mogli spokojnie plądrować dom. Jak stwierdza policja, kradzież była starannie i perfekcyjnie przygotowana.
Łupem złodziei padła znaczna ilość wartościowych przedmiotów. Między innymi ukradli przechowywaną w domu biżuterię oraz sprzęt elektroniczny. Znikła też gotówka.
Tak naprawdę nie ma sposobu, by uchronić się przed złodziejami. Jednak policja zwraca uwagę na typowe, zdroworozsądkowe zachowanie. Nawet jeśli wychodzimy z domu na przysłowiowe 5 minut, nawet dwa kroki od swego miejsca zamieszkania, to musimy pamiętać, by za każdym razem solidnie zamknąć drzwi i nie zostawiać otwartych okien, balkonów czy tarasów. Złodziej, jeśli będzie chciał nas okraść, może wykorzystać nawet kilka minut naszej nieobecności. Tym bardziej jadąc na cały dzień do pracy i pozostawiając dom bez dozoru, trzeba zamykać go. Szczególnie wtedy, gdy jest to dom parterowy lub na wsi. Nigdy nie wiadomo, kto zechce wejść nam w szkodę – mówi Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
Nie chwal się
Policja zaznacza, że trudno jest ocenić skalę strat. Dla jednego znaczna wartość zaczyna się od 2 tysięcy złotych, a dla innego od 200 tysięcy złotych. Dodaje też, że mieszkańcy powinni pamiętać, iż nieopatrznie chwaląc się swym stanem posiadania na portalach społecznościowych – nowym sprzętem elektronicznym, telewizorem, ekskluzywnymi zakupami czy drogimi wycieczkami, narażają się na atak złodziei.
Wokół nas nie zawsze są ludzie o dobrych intencjach. A zabezpieczenia w postaci monitoringu czy żaluzji antywłamaniowych, nie zawsze są skuteczne. Owszem pomagają w wielu przypadkach, ale też złodzieje potrafią te przeszkody coraz szybciej pokonywać – dodaje Agnieszka Dzik.
Policja zwraca się teraz prośbą do wszystkich osób, które były świadkami włamania w Karolkowie lub mają wiedzę na temat sprawców i utraconego mienia. Informacje można przekazać anonimowo, dzwoniąc na numer 46 863 72 22 lub 997.

Bogumiła Nowak

Zobacz również: