Zadaniem władz jest dzisiaj dążenie do tego, by podnieść jakość życia w naszym kraju; to jest sprawa absolutnie podstawowa – mówił we wtorek w Strzelcach Opolskich prezydent Andrzej Duda. We wtorek prezydent odwiedził województwo opolskie, gdzie spotkał się m.in. z mieszkańcami Strzelec Opolskich.

– Zadaniem władz, nie tylko samorządowych, ale też centralnych jest dzisiaj (…) dążenie do tego, aby podnieść jakość życia w naszym kraju. To jest w tej chwili sprawa, którą ja uważam za absolutnie podstawową – podkreślił podczas swojego wystąpienia prezydent.

– To, czy w Polsce będzie się żyło na odpowiednim poziomie, zdecyduje o tym, czy my uratujemy się przed pułapką niżu demograficznego, czy nie. Czy w przyszłości Polska, nie tylko, że będzie się rozwijała, ale czy w ogóle jako państwo będziemy istnieli. To jest dzisiaj ogromnie ważne zadanie – dodał.

1

Prezydent odniósł się też do funkcjonującego od kwietnia tego roku Programu 500 plus. – Ogromnie się cieszę i mam ogromną satysfakcję z Programu 500 plus. Zawsze będę twardo stawał przeciwko wszystkim tym, którzy mówią, że to jest niepotrzebne rozdawnictwo – podkreślił. W jego ocenie program ten realnie podniósł poziom życia osób z mniejszych miejscowości, które posiadają większą liczbę dzieci.

Andrzej Duda wskazał też na drugą kwestię, „niezwykle Polsce potrzebną”. – To zdynamizowanie rozwoju gospodarczego Polski, to ułatwienie polskim przedsiębiorcom funkcjonowania, to zaproszenie także do nas inwestorów z zagranicy i generalnie poprawienie warunków inwestowania w Polsce – powiedział prezydent. Jego zdaniem „to wielkie zadanie” może być zrealizowane dzięki tzw. planowi wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

2

Andrzej Duda zaapelował również, by Polacy tworzyli nowe miejsca pracy w kraju, zakładali start-upy, rozwijali je, inwestowali w swoje biznesy m.in. po to, by młodzi nie musieli wyjeżdżać za pracą za granicę; obiecał swe wsparcie w tej kwestii.

Nawiązując do historii Opolszczyzny, prezydent zaznaczył, że obecna tam wielokulturowość jest „skarbem” tego regionu.

– Bo przecież byli tutaj ci, których rodziny mieszkały tutaj od wieków, Niemcy, ludzie, którzy czuli, czują się Ślązakami, ale byli także ci, którzy po II wojnie światowej przyjechali tutaj, bardzo często z Kresów Rzeczypospolitej. I wszyscy razem żyją na tej ziemi – zauważył Andrzej Duda.

W jego ocenie to „zmieszanie kultur” dało pozytywny efekt, pomimo niełatwej historii tej ziemi. – Bo zostało to, co tak niezwykle ważne: etos pracy, etos wzajemnego dobrego współżycia, etos wzajemnego szacunku i to wszystko jest na tej ziemi. I ja właśnie Państwu za to chciałem podziękować, niezależnie od tego, czy żyjecie tutaj, w sensie waszych rodzin, od wieków, czy też przyjechaliście tutaj dopiero w wieku XX (…), za to, że tutaj budujecie tę swoją małą ojczyznę z jednej strony, ale z drugiej strony budujecie także Polskę – podkreślił prezydent.

4

Na placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich, gdzie przemawiał prezydent, zebrały się setki osób – mieszkańców gminy, powiatu, okolicy, samorządowców i parlamentarzystów z tego regionu. Wielu z nich skandowało: „Andrzej Duda”. Prezydenta śpiewem przywitał lokalny zespół folklorystyczny.

Swą wtorkową wizytę w woj. opolskim prezydent rozpoczął od złożenia wieńca na polanie „Hubertus” koło wsi Barut, gdzie we wrześniu 1946 r. pogrzebano żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego, ps. Bartek, zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa. Miejsce to nazywane jest też Śląskim Katyniem.

Nawiązując do tego, prezydent podziękował w swym późniejszym wystąpieniu za kultywowanie pamięci o tych, „którzy walczyli, oddali życie, o bohaterach walki o nasza wolność”, a także za pielęgnowanie i utrzymywanie tych miejsc pamięci. Przypomniał także, że we wtorek przypada 77. rocznica powstania Państwa Podziemnego w Polsce, a tym samym początku walki o wolność kraju.

– Można dziś śmiało powiedzieć, że ta walka zakończyła się dopiero niedawno, te 27 lat temu, kiedy udało się zrzucić komunistyczne kajdany i doprowadzić do zburzenia muru berlińskiego – mówił. Nawiązał również do 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie z Niemcami, dzięki któremu – jak mówił – państwa ze sobą współpracują i współpraca między nimi dobrze się rozwija.

Jego zdaniem traktat przyczynił się również do tego, że „tutaj na miejscu żyją ci, którzy (…) od pokoleń są Niemcami, uważają się za Niemców i żyją jako obywatele polscy w tym społeczeństwie, po sąsiedzku”. -I tak jak tutaj w Strzelcach Opolskich i w okolicach Strzelec, to współżycie układa się dobrze, można wręcz powiedzieć modelowo. Możecie państwo być przykładem pod tym względem dla wielu miejsc na świecie – podkreślił.

– Oczywiście trudności zawsze są (…), ale najważniejsze jest to, żeby umieć te sprawy rozwiązać i umieć dojść do zgody. (…) Wiem, że to dążenie do porozumienia tutaj na tej ziemi zawsze było i mam nadzieję, że ono zawsze będzie – mówił prezydent.

Burmistrz Strzelec Opolskich Tomasz Goc przypomniał podczas powitania, że Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, która odwiedza to miasto.

Ostatnim punktem wtorkowej wizyty prezydenta na Opolszczyźnie było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny – jednym z najważniejszych miejsc poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich z lat 1919-21.

źródło: PAP/Kancelaria Prezydenta/ fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Zobacz również: