Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński dołączył do Kapituły Nagrody Strażnik Pamięci. To nagroda przyznawana przez tygodnik „Do Rzeczy” osobom i instytucjom w szczególny sposób dbającym o  odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.
Do grona Kapituły dołączył również prezes Instytutu Pamięci Narodowej , dr Jarosław Szarek.
W Kapitule Nagrody Strażnik Pamięci zasiadają w tym roku m.in. Sławomir Cedzyński, prof. Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Czabański, Sławomir Jastrzębowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, Maciej Łopiński, Jan Pospieszalski, Barbara Stanisławczyk, Marcin Wolski oraz przedstawiciele redakcji tygodnika „Do Rzeczy” i miesięcznika „Historia Do Rzeczy”, m.in. Paweł Lisicki i Piotr Zychowicz.
Nagroda STRAŻNIK PAMIĘCI jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowopowołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.
Zgłoszenia można przesyłać pocztą elektroniczną na adres straznikpamieci@dorzeczy.pl do 10 października 2016 r.
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie w listopadzie 2016 r. Wcześniej Kapituła Nagrody Strażnik Pamięci wyłoni finalistów konkursu, którzy otrzymają oficjalne nominacje.
Partnerami głównymi konkursu Strażnik Pamięci są Bank Zachodni WBK, Energa i PKN Orlen. Ponadto konkurs wspierają PZU, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Landeskrone oraz Provident. Współorganizatorami wydarzenia są Zamek Królewski w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury.
straznik-pamieci

Więcej informacji na temat plebiscytu i regulamin zgłaszania kandydatów znajduje się na stronie http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.

Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl oraz firmę Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu Jack Strong. W 2015 r. nagrody odebrali Dariusz Malejonek za projekt „Panny Wyklęte”, Reduta Dobrego Imienia oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie.

Zobacz również: