Pięć osób zatrzymanych, trzy tymczasowe areszty to wynik pracy bemowskich policjantów. Pierwsze trzy osoby wpadły mając przy sobie fałszywą sztabkę złota. Dalsze czynności doprowadziły do udowodnienia zatrzymanym osobom przestępstw dotyczących oszustw do których doszło na terenie Warszawy.
Dwie z nich usłyszało zarzuty w warunkach recydywy. Ostatni zatrzymany został na terenie powiatu płockiego jemu dodatkowo przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania narkotyków i amunicji bez zezwolenia. Za te przestępstwa grozi nawet do 8 lat więzienia.
Kilka dni temu policjanci z Bemowa, po informacji od dzielnicowego o tym, że trzech mężczyzn najprawdopodobniej posiada przy sobie fałszywą sztabkę złota, zatrzymali 42-letniego Jana K. 46-letniego Marka S. i 46-letniego Roberta W. W trakcie kontroli osobistej, mundurowi ujawnili i zabezpieczyli kruszec w postaci sztabki złota, mężczyźni zostali zatrzymani.
Następnie do działań wkroczyli kryminalni z Bemowa. Po dokładnym przeanalizowaniu sprawy i zebraniu materiału dowodowego zatrzymali 58-letniego Dariusza R. Z ich ustaleń wynika, że sprawcy w lombardzie na terenie Bielan dopuścili się przestępstwa oszustwa polegającego na tym, że wprowadzili w błąd pracownika co do autentyczności oferowanego do sprzedaży kruszca, który oferowali jako złoto. W taki sposób narazili pokrzywdzonego na straty wynoszące około 3000 złotych. Dodatkowo okazało się, że Marek S. i Jan K. wspólnie i w porozumieniu w taki sam sposób oszukali innego pracownika lombardu w innej dzielnicy. Wówczas straty zostały oszacowane na kwotę około 3500 złotych.
Policjanci przypuszczali, że mężczyźni nie działali sami. W trakcie wykonywanych czynności kryminalni ustalili, że związek z tymi oszustwami ma jeszcze jedna osoba. Zaraz po godzinie szóstej, w powiecie płockim, kryminalni zatrzymali 24-letniego Patryka W. W trakcie przeszukania lokalu zajmowanego przez mężczyznę policjanci ujawnili i zabezpieczyli marihuanę, kilka telefonów komórkowych z kartami SIM, dwie wagi elektroniczne, kominiarki, radiostacje, kastet i magazynek metalowy z zawartością 10 sztuk amunicji.
W tej sprawie policjanci zatrzymali łącznie pięć osób, które trafiły do policyjnej celi. Śledczy, po zebraniu materiału dowodowego przedstawili Markowi S. Janowi K. Dariuszowi R. Robertowi W. i  Patrykowi W. zarzuty oszustwa. Marek S. i Jan K. usłyszeli zarzuty w warunkach recydywy. Patryk W. usłyszał jeszcze zarzuty dotyczące posiadania narkotyków oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji. Decyzją sądu Marek S. Jan K. i Patryk W. zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Niewykluczone, że zatrzymane osoby działały na terenie kraju. Osoby pokrzywdzone prosimy, aby zgłaszały się do Komisariatu Policji Warszawa Bemowo przy ul. Raginisa 4, tel. 22 60 32 580.
ms/ksp

Zobacz również: