Jeszcze w tym roku miejski samorząd powinien otrzymać ponad dziesięć milionów złotych dotacji na realizację zaplanowanych inwestycji. Jedną z nich jest budowa nowego amfiteatru, która rozpocznie się w przyszłym roku.

Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie wiadomo, czy miejski samorząd otrzyma wsparcie finansowe na realizację drugiego etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. A dokładnie budowy nowego amfiteatru. Miasto złożyło właśnie wniosek o przyznanie z funduszy zewnętrznych 3,5 miliona złotych na realizację tej inwestycji. Jeżeli dotacja zostałaby przyznana, to budowa rozpoczęłaby się w przyszłym roku.

Nowy amfiteatr, według projektu opracowanego przez biuro architektoniczne Heinle, Wischer und Partner, powstanie w miejscu obecnej muszli koncertowej. Jest on zaprojektowany i wkomponowany w otoczenie w ten sposób, aby nie zasłaniał wzgórza zamkowego. Dlatego nowe zadaszenie sceny będzie jednocześnie ciągiem pieszym, który przebiegać będzie od parku przy ulicy Traugutta w stronę ulicy Podzamcze. Dodatkowo scenę – w przypadku złych warunków atmosferycznych – będzie można zakryć rozkładanym dachem.

Nowy amfiteatr będzie posiadał pełne zaplecze, tzn. garderoby, pomieszczenia biurowe, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze, w tym magazynowe. Po przebudowie na widowni będzie mogło zasiąść około tysiąca osób. Dodatkowo zostaną utworzone miejsca stojące, na których pomieści się taka sama liczba widzów. Amfiteatr zostanie usytuowany w ten sposób, że odbywające się w nim koncerty będzie można również oglądać z parku przy ulicy Traugutta, parku przy ulicy Warszawskiej oraz z kładki nad sceną.

Jak już informowaliśmy, następne etapy zagospodarowania terenów nad Bzurą przewidziane są na kolejne lata. W ich ramach powstaną nie tylko miejsca do wypoczynku i rekreacji. Wybudowana zostanie również nowa przystań. Także na realizację tych inwestycji miasto będzie się ubiegało o środki z funduszy zewnętrznych.

Przy okazji należy również dodać, że Urząd Miejski w Sochaczewie złożył również wnioski o dofinansowanie remontu i termomodernizacji hali sportowej w Chodakowie i dwóch budynków Sochaczewskiego Centrum Kultury. Wartość zaplanowanych inwestycji to 5,2 mln zł. Natomiast wysokość dofinansowania, o które ubiega się miejski samorząd to 4,2 mln zł, czyli 80 procent przewidzianych kosztów.

Natomiast Zakład Wodociągów i Kanalizacji jeszcze w wakacje złoży wniosek o dofinansowanie budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w rejonie ulic Kraszewskiego, Langiewicza i Kochanowskiego oraz sieci sanitarnej w ciągu ulicy księcia Janusza, Towarowej i Załamanej.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Zobacz również: