1 lipca odbędzie się Światowy Dzień Architektury. Z okazji swoich 20 urodzin Samsung Electronics Polska postanowił prześledzić zmiany, jakie zaszły w tym czasie w polskim budownictwie. Czy nowoczesna technologia miała w nich duże znaczenie?
Przez ostatnie 20 lat otoczenie, w którym żyją Polacy zmieniło się nie do poznania. Nie tylko odeszliśmy od wielkiej płyty i betonu na rzecz szklanych drapaczy chmur, ale także pokazaliśmy, że potrafimy wymyślić i wprowadzić w życie rozwiązania, które stały się rozpoznawalnymi znakami polskich miast i dzielnic.
Mieszkać piękniej
Po zmianie systemu w Polsce szare blokowiska powoli zaczęły ustępować miejsca oryginalnym pomysłom architektów. Nowe osiedla zaczęto budować w bardziej fantazyjny sposób niż tylko w postaci wielkich prostopadłościanów z setkami okien i balkonów. Ze względu na znaczny postęp technologiczny rozwinęła się moda na wykorzystywanie w budownictwie mieszkalnym takich materiałów jak szkło czy gont oraz wdrażanie ekologicznych rozwiązań. Powstające coraz liczniej duże firmy deweloperskie zaczęły dbać o zadowolenie klientów proponując im estetyczne budynki otoczone zielenią i kawiarniami.
Sięgnąć nieba
Zmiany, jakie zaszły w polskiej architekturze najłatwiej jednak zaobserwować na przykładzie biurowców, które zastąpiły duże zakłady pracy i gmachy urzędów tworzonych w duchu socrealizmu lub brutalizmu. Wzorem zachodnich metropolii zaczęły powstawać szklane drapacze chmur. Ich zagłębiem jest dziś Warszawa, gdzie z roku na rok powstają coraz wyższe budynki. Widoczne są również próby odejścia od surowych budowli z metalu, betonu i szkła w kierunku połączenia z naturą i podejścia ekologicznego. Dziś zwraca się uwagę na naturalne światło słoneczne w biurach, miejsce na rowery czy ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni.
Estetyczne zakupy
Ostatnie lata w Polsce to widoczny rozwój galerii handlowych, które zastąpiły przydomowe sklepiki i blaszane supermarkety. Szczególnie doceniane są budynki kompleksów fabrycznych przerobione na obiekty komercyjne czy fragmenty zabytków włączone do wystroju galerii. Wśród trendów w tym obszarze architektury dominują nowoczesne elewacje, wymyślne kształty, dachy w nowych stylach architektonicznych (np. blob) jak również prostota i surowość, charakterystyczna dla mniejszych, luksusowych domów towarowych.
Perły architektury
W ostatnich dwudziestu latach to wśród budynków użyteczności publicznej powstawały najczęściej zapadające w pamięć obiekty. Nowoczesne budynki oper czy filharmonii są nagradzane w międzynarodowych konkursach architektonicznych, a muzea prezentujące historię w formie technologicznych instalacji i cyfrowych ekranów stały się dziś turystycznymi atrakcjami.  Okazuje się, że przyjeżdżając pierwszy raz do danego miasta chcemy już nie tylko zobaczyć stare, zabytkowe kościoły, starówki i pałace, ale także słynne współczesne budynki.
Polska architektura ostatnich 20 lat pokazuje, że potrafimy aranżować przestrzeń miejską w sposób niestandardowy, a jednocześnie użyteczny. Miejmy nadzieję, że pereł architektury opartych na wykorzystaniu innowacyjnych pomysłów i nowych technologii pojawi się wkrótce jeszcze więcej.

fot. Filharmonia w Szczecinie

Zobacz również: