Zmarł reżyser Andrzej Kondratiuk

Zmarł reżyser  Andrzej Kondratiuk. O śmierci reżysera, scenarzysty, aktora i operatora filmowego poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Miał 79 lat.

Z kinematografią związał się w 1962 roku. Początkowo realizował krótkometrażowe filmy animowane i dokumentalne. Wiele z nich było krótkimi etiudami, jak np. „Chciałbym się ogolić”. W 1970 roku nakręcił pierwszy film fabularny – „Dziura w ziemi”, następnie powstał obraz „Hydrozagadka”, który po latach zyskał miano kultowego. Pozornie jest to parodia zachodniego komiksu, jednak w rzeczywistości Kondratiuk naśmiewa się z absurdów polskiej rzeczywistości.

Reżyser zdobył również uznanie jako twórca ciepłych obyczajowych komedii, w tym „Wniebowzięci” i „Jak to się robi”.

Pod koniec lat 70., po kilkuletniej przerwie, Andrzej Kondratiuk nakręcił film „Pełnia”, który jest uważany za przełomowy w jego twórczości. Od tej pory zaczął tworzyć własny styl, w którym realizm miesza się z elementami baśniowymi. Reżyser pokazywał w obrazach piękno świata, choć jego bohaterowie często są pełni rozterek i wątpliwości. W tej konwencji powstała między innymi, trylogia „Cztery pory roku”, a także obrazy „Wrzeciono czasu” i „Słoneczny zegar”.

TVP Info

Zobacz również: