Program tegorocznej, 8. już edycji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego obfituje w muzyczne gwiazdy światowego formatu: na Ołowiance wystąpił Nelson Goerner, przed nami m.in. występ legendarnego Maxima Vengerova i Paula Esswooda. Festiwal potrwa do piątku 15 kwietnia.

Gdański Festiwal Muzyczny odbywa się od 2008 roku. Jego pierwsza odsłona poświęcona była pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów: profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego. W ciągu kilku edycji wystąpiły na niej prawdziwe muzyczne gwiazdy: Elżbieta Sikora, Ewa Pobłocka, Stefania Toczyska, Konstanty Andrzej Kulka, Włodzimierz Nahorny i Daniel Reuss.

Każda edycja jest inna, zależna jest od tematu przewodniego i sylwetki artysty rezydenta.

– W tym roku funkcję rezydenta objął jeden z najwybitniejszych muzyków świata, nie tylko skrzypek, ale także pedagog i dyrygent, Maxim Vengerov. Program tej edycji jest w związku z tym zdominowany przez instrumenty smyczkowe w różnych konfiguracjach – pojawiają się nie tylko skrzypce, ale również wiolonczela – mówi dyrektor festiwalu, Konrad Mielnik.

Legendarny muzyk jest przewodniczącym jury najstarszego konkursu skrzypcowego na świecie, czyli Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. – W trakcie festiwalu, niejako poza głównym obiegiem, w sobotę 9 kwietnia i niedzielę 10 kwietnia, w Sali Kameralnej na Ołowiance odbędą się przesłuchania chętnych do udziału w tym prestiżowym konkursie. Zgłosiło się kilkuset skrzypków: w Gdańsku wystąpi kilkudziesięciu z całego świata, a mistrz będzie ich przesłuchiwał – dodaje Konrad Mielnik.

Motyw przewodni tegorocznej edycji to „Koncert Polski”.

– Z jednej strony chodzi o rocznicę chrztu Polski – nawiązuje do tego wprost koncert Polskiego Chóru Kameralnego, zatytułowany „Koncert Polski 1050”, podczas którego usłyszymy muzykę polską od Bogurodzicy do Pendereckiego – mówi Mielnik. – Ale też chodzi o to, aby polska muzyka trafiła do repertuaru artystów światowego formatu, takich jak Vengerov czy Goerner, którego występ zainaugurował tegoroczną edycję festiwalu, czy  Esswood, który poprowadzi Capellę Gedanensis. Przy tym zależy nam na tym, żeby nie było to tylko koncerty Fryderyka Chopina, które dominują. Tak więc oprócz Paderewskiego usłyszymy Wieniawskiego, Händela i muzykę gdańską – dodaje.

W tegorocznym wydaniu Festiwalu uczestniczy także wielu młodych muzyków, laureatów prestiżowych konkursów ogólnopolskich i uczestników seminarium skrzypcowego. Większość koncertów odbywa się w Gdańsku, ale organizatorzy przygotowali także muzyczną niespodziankę dla mieszkańców Kościerzyny – 23 kwietnia, w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego wystąpią: Łukasz Długosz, Barok Quartet, Katarzyna Bierecka i Zbigniew Kąkol..

Festiwal potrwa do 15 kwietnia. Zainaugurował go koncert wybitnego pianisty Nelsona Goernera z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej, pod batutą Wojciecha Rajskiego, 8 kwietnia. Zakończenie Festiwalu uświetni swym występem sam Maxim Vengerov.

Bilety obowiązują na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

www.gdansk.pl

Zobacz również: